„Aktorzy. Rysunek fotorealistyczny” – wernisaż Jarosława Kostrzewy

W poniedziałkowy wieczór 6 listopada 2023 r. w bibliotecznej „Galerii między półkami” odbył się wernisaż rysunku fotorealistycznego Jarosława Kostrzewy. Przybyło wielu miłośników sztuki, w tym liczne grono przyjaciół biblioteki oraz wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solcu nad Wisłą pod opieką Izabeli Mgłosiek i Mileny Mróz.  W czasie wernisażu goście mogli porozmawiać z Jarosławem Kostrzewą i obejrzeć ponad 30 jego wspaniałych rysunków ołówkiem, ukazujących portrety znanych aktorów. Każda z prac przyciąga uwagę widza niezwykłą dbałością o detale i doskonałą umiejętnością gry światłem i cieniem, które pozwalają artyście tworzyć wrażenie głębi i trójwymiarowości, podkreślając w ten sposób fotorealistyczny efekt. Dodatkowo, w wypożyczalni biblioteki, na ekranie monitora można było podziwiać ponad 200 innych rysunków tego utalentowanego artysty, które obejmowały szeroki wachlarz tematów – od portretów aktorów po piękne krajobrazy.

Jarosław Kostrzewa to doświadczony artysta plastyk, malarz i ilustrator pochodzący z Ostrowca Świętokrzyskiego. Tworzy on od ponad trzydziestu lat. Mimo braku formalnego wykształcenia artystycznego, jego prace cechuje niezwykła staranność i dbałość o detale. Jego rysunki były wielokrotnie nagradzane. Jego prace cieszą się uznaniem odbiorców, czego potwierdzeniem jest to, że znalazły swoje miejsce w prywatnych kolekcjach w krajach takich jak Anglia, Niemcy, Norwegia, Francja i Stany Zjednoczone.
Dotychczasowe wystawy artysty obejmują zarówno prezentacje indywidualne jak i udział w wystawach zbiorowych. Prace Jarosława Kostrzewy prezentowane były m.in. w Muzeum Historyczno-Archeologicznym w Ostrowcu Świętokrzyskim, BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Ostrowieckim Browarze Kultury.
Jarosław Kostrzewa należy do Związku Plastyków Rzeczpospolitej Polskiej
Dominującym stylem Jarosława Kostrzewy jest rysunek fotorealistyczny, obejmujący zarówno portrety ludzi jak i pejzaże oraz architekturę. Prace te wykonuje głównie przy użyciu ołówka, wykorzystując różne grubości linii i odcienie szarości, aby stworzyć wrażenie głębi i trójwymiarowości. Ważnym elementem jego stylu jest użycie światła i cienia. Kontrast między światłem a cieniem pomaga mu stworzyć wrażenie dramatyzmu i ekspresji.

Wystawę można oglądać do 8 grudnia w godzinach pracy biblioteki. Serdecznie wszystkich zapraszamy.