Tydzień Bibliotek: Book art – książkowe rzeźby. Cz.1

Bookartyzm to sztuka rzeźbienia w zdezaktualizowanych, zapomnianych i niechcianych książkach. Oto trójka artystów, którzy są absolutnymi mistrzami w nadawaniu nowej formy starym woluminom.

Brian Dettmer – to amerykański artysta nazywany chirurgiem książek, który używając noży, pęsety i skalpeli tworzy trójwymiarowe rzeźby z książek. W swej pracy wykorzystuje zazwyczaj stare słowniki, encyklopedie, podręczniki, atlasy oraz komiksy, sklejając je ze sobą i rzeźbiąc w nich. W tworzonych kompozycjach zachowuje oryginalne teksty z książek oraz grafiki, nic nie doklejając i nie dodając od siebie.

Źródło: https://www.demilked.com/book-surgeon-paper-carving-brian-dettmer/

Inne prace artysty można zobaczyć  >>>tutaj<<<

Strona artysty briandettmer.com

Filmik w którym artysta opowiada o swej pracy  

Sue Blackwell – brytyjska artystka tworząca bardzo subtelne bajkowe rzeźby książkowe. Jak nikt potrafi przekształcić płaskie strony starych książek w trójwymiarowe obiekty i tajemnicze krajobrazy, często efektownie podświetlane. Przeczytana stara książka staje się dla niej inspiracją do kolejnego dzieła. Na stronach starych baśni i legend często wyszperanych w antykwariatach instaluje swe kompozycje z delikatnych papierowych figur.

Źródło:https://www.kickstarter.com/projects/1321122640/into-the-dark-woods

Inne prace artystki można zobaczyć >>>tutaj<<<

Strona artystki: sublackwell.co.uk

Sue Blackwell przy pracy:

Long-Bin Chen – to artysta znany z wykorzystywania materiałów z recyklingu do tworzenia swej sztuki. W  wypowiedziach często zwraca uwagę na konsumpcję i marnotrawstwo, na problemy ekologiczne świata: odpady, niszczenie lasów, bezmyślne wykorzystywanie zasobów nieodnawialnych. W swych pracach wykorzystuje więc stare książki telefoniczne, papier ksero, czasopisma, a forma jego rzeźb zazwyczaj jest związana z treścią książki. Urodzony w Tajwanie artysta jako narzędzi używa m.in. wiertarki i szlifierki.

Źródło: https://bluesyemre.com/2013/06/25/rebound-dissections-and-excavations-in-book-art/long-bin-chen-1/

Prace artysty można zobaczyć na jego stronie  >>>tutaj<<<

Filmik w którym artysta opowiada o swej pracy