Wernisaż wystawy „Puszcza” Jerzego Soińskiego

W piątek 16 marca w „Galerii między półkami” otwarta została wystawa zasłużonego ostrowieckiego fotografika Jerzego Soińskiego. Zaprezentował on 50 zdjęć opatrzonych wspólnym tytułem „Puszcza”.

Fotografia przyrody to jeden z ulubionych tematów twórczości Jerzego Soińskiego. W czasie swoich fotograficznych wędrówek wielokrotnie odwiedzał on Puszczę Świętokrzyską, gdzie starał się oddać jej piękno i uchwycić wyjątkowość tego miejsca. Cykl kompletowany był przez lata i złożyły się na niego zarówno prace czarno-białe, wykonane na tradycyjnej kliszy jak i zdjęcia barwne, powstałe z wykorzystaniem fotografii cyfrowej. Niezależnie jednak od techniki Jerzy Soiński cały czas dbał o to, by ukazać zarówno potęgę prastarego lasu, jego wyjątkowość oraz dające się zauważyć procesy przemijania tego, co zdawało by się jest wieczne i niepodlegające erozji czasu.

W wernisażu wzięli udział między innymi przyjaciele Jerzego Soińskiego z ostrowieckiego Fotoklubu „Galeria” MCK. Wśród nich był jego prezes Andrzej Łada, który w czasie spotkania zabrał głos, przypominając wspólne plenery i zasługi Jerzego Soińskiego dla tworzenia w Ostrowcu Świętokrzyskim swoistego mikroklimatu sprzyjającego rozwojowi środowiska pasjonatów fotografii.

Wystawę Jerzego Soińskiego można oglądać w Bibliotece Pedagogicznej w Lipsku do 30 kwietnia 2018 r. Zapraszamy.

****

JERZY SOIŃSKI (ur. 1952) jest rodowitym mieszkańcem Ostrowca Św.. W tym mieście ukończył Technikum Mechaniczno-Hutnicze o specjalności „obróbka skrawania”, tutaj też rozpoczął pracę w Hucie im M.Nowotki, przemianowanej w 1993 r. w związku z prywatyzacją na Zakłady Ostrowieckie S.A.

Wiele lat temu Jerzy Soiński zainteresował się fotografią. Szybko zdobył w tej dziedzinie umiejętności, pozwalające mu wykorzystywać je w sposób profesjonalny oraz dzielić się wiedzą i doświadczeniem z młodymi adeptami sztuki fotograficznej. Pracował jako fotoreporter gazety zakładowej „Walczymy o Stal” oraz jako instruktor w Zakładowym Domu Kultury w Ostrowcu Św.

Jerzy Soiński był członkiem Foto-Klubu „Kontrast” w Kielcach, ostrowieckiej „Grupy 10”, członkiem „Grupy V” i kieleckiej „Grupy 13”. Obecnie działa w Fotoklubie „Galeria” MCK w Ostrowcu Św. Od 1997 r. Jerzy Soiński jest członkiem rzeczywistym Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców – artysta fotograf (fotografik) oraz członkiem Federacji Międzynarodowej Sztuki Fotograficznej.

Swoje prace prezentował na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in.: w Ostrowcu Św., Skarżysku Kamiennej, Warszawie, Busku-Zdroju, Nowym Sączu, Rzeszowie, Siedlcach, Bratysławie, Pradze i Vevery w Szwajcarii. Od 1981 roku systematycznie uczestniczy w Biennale Krajobrazu Polskiego. Bierze też udział w plenerach i konkursach. Jerzy Soiński otrzymał wiele nagród i wyróżnień, najważniejsze z nich to Grand-Prix – Medal IX Biennale Krajobrazu Polskiego w 1985 r. i I nagroda na wystawie „Rodzina Robotnicza”.

Jerzy Soiński najchętniej fotografuje krajobrazy, las i przyrodę, wykonuje fotoreportaże i dokumentację socjologiczną.