Książki dla najmłodszych

Na zdjaciu dwaj chłopcy w kapeluszach siedzą na łąće. Przed jednym otwarta książka.

Dzieciaki zachęcamy do lektury przeznaczonej dla nich literatury.

Okładka książki: "Niebieski i Żółty" Niebieski i Żółty / text and illustratios Britta Teckentrup ; przekład [z angielskiego] Małgorzata Cebo-Foniok. – Warszawa : Wydawnictwo Amber, 2021

Niebieski i Żółty to inspirująca książka o sile przyjaźni. Niebieski mieszka samotnie w najciemniejszej części lasu. Siedzi na najniższej gałęzi, gdzie nie docierają promienie słońca. Jest smutny i już zapomniał, jak to jest śpiewać,  latać i cieszyć się życiem. Nie bawi się z innymi.  Ale pewnego dnia w lesie pojawia się drugi ptaszek, Żółty.  Bije od niego ciepło i promienność. Cierpliwie, łagodnie i wytrwale próbuje dotrzeć do Niebieskiego, oswoić go, przezwyciężyć jego lęk i skłonić, by razem z nim zaśpiewał. A potem poszybował ku niebu. A wtedy wszystko się zmieni i nabierze radosnych, słonecznych barw.

Ta wzruszająca historia pomaga przezwyciężyć smutek, niosąc nadzieję i radość, które daje łagodna przyjaźń. Tekst idealnie uzupełniają przepiękne ilustracje Britty Teckentrup, które niezwykle oddają, jak bardzo świat może zmienić siła przyjaźń.

(Opis książki pochodzi od wydawcy)

Okładka książki: "Czy mogę się przytulić? " Czy mogę się przytulić? / [tekst:] Eoin McLaughlin ; [ilustracje:] Polly Dunbar ; [przekład Zofia Raczek]. – Warszawa : Wydawnictwo Mamania, copyright 2019

Jak czuje się jeż, którego nikt nie chce przytulić, bo za bardzo kłuje? A jak czuje się żółw, którego nikt nie chce przytulić, bo ma zbyt twardą skorupę? Zachwycająca treścią i formą – z jednej strony poznajemy jeża, z drugiej – obserwujemy żółwia. A co się dzieje, kiedy oba światy się spotkają…?

(Opis książki pochodzi od wydawcy)

 

Okładka książki "Strażacy" Strażacy / [ilustracje Benedetta Nigelli ; tlumaczenie z j. włoskiego Jan Nowak]. – Kielce : Jupi Jo!, copyright 2021

Strażacy to kartonowa książka z serii Motoryka smyka, która spodoba się najmłodszym dzieciom. Maluch będzie poznawał prace strażaków i nauczy sie wielu nowych słów. Dowie sie, jak są ubrani strażacy, co robią, kiedy usłyszą alarm, i jak wygląda akcja ratunkowa. Uwagę dzieci przyciągną nie tylko ilustracje, ale także liczne ruchome elementy, które zapewnią wspaniałą, pełną niespodzianek zabawę. Maluch może manipulować, przekręcać i przesuwać elementy. Zabawa ze Strażakami doskonale wpłynie na rozwój motoryki i sprawności manualnej najmłodszych. Książeczka ma zaokrąglone rogi, więc jest bezpieczna dla dzieci. Zachęcamy jednak dorosłych, by wspólnie z najmłodszymi czytelnikami poznawali niespodzianki ukryte w środku. Moc atrakcji, jakie oferuje ta książka, sprawi, że maluchy będą chętnie odkrywać ją na nowo.

(Opis książki pochodzi od wydawcy)

Okładka książki "Kupa" Kupa / [ilustracje Benedetta Nigelli ; tlumaczenie z j. włoskiego Jan Nowak]. – Kielce : Jupi Jo!, copyright 2020

Kupa to kartonowa książka z serii Motoryka smyka, która spodoba się najmłodszym dzieciom. Mały czytelnik sprawdzi, kto zostawia kupę na łące, kto robi ją gdzie popadnie i kto toczy z niej kulki. Dowie sie również, jak zachowują się dzieci, i że wszyscy robią kupę. Uwagę dzieci przyciągną nie tylko ilustracje, ale także liczne ruchome elementy, które zapewnią wspaniałą, pełną niespodzianek zabawę. Maluch może manipulować, przekręcać, przesuwać elementy i otwierać okienka. Zabawa z książeczką doskonale wpłynie na rozwój motoryki i sprawności manualnej najmłodszych. Książeczka ma zaokrąglone rogi, więc jest bezpieczna dla dzieci. Zachęcamy jednak dorosłych, by wspólnie z najmłodszymi czytelnikami poznawali niespodzianki ukryte w środku. Moc atrakcji, jakie oferuje ta książka, sprawi, że maluchy będą chętnie odkrywać ją na nowo.

(Opis książki pochodzi od wydawcy)

Okładka książki "Dinozaury" Dinozaury / ilustracje Benedetta Nigelli ; tłumaczenie z języka włoskiego Jan Nowak. – Kielce : Jupi Jo!, copyright 2020

Dinozaury to kartonowa książka z serii Motoryka smyka, która spodoba się najmłodszym dzieciom. Już sama okładka z poruszającym paszczą dinozaurem zapowiada doskonałą zabawę.  Maluch będzie poznawał różne gatunki prehistorycznych gadów, oglądając kolorowe, pełne humoru, dostosowane do percepcji najmłodszych ilustracje.  Pozna również wiele nowych słów, wysunie długą szyję brontozaura, odkryje, co na grzbiecie ma inny dinozaur, i sprawdzi, kto wykluje się z jaj. Uwagę dzieci przyciągną nie tylko ilustracje, ale także liczne ruchome elementy, które zapewnią wspaniałą, pełną niespodzianek zabawę. Maluch może manipulować, przekręcać, przesuwać elementy i odkrywać to, co się pod nimi znajduje. Zabawa z Dinozaurami doskonale wpłynie na rozwój motoryki i sprawności manualnej najmłodszych. Książeczka ma zaokrąglone rogi, więc jest bezpieczna dla dzieci. Zachęcamy jednak dorosłych, by wspólnie z najmłodszymi czytelnikami poznawali niespodzianki ukryte w środku. Moc atrakcji, jakie oferuje ta książka, sprawi, że maluchy będą chętnie odkrywać ją na nowo.

(Opis książki pochodzi od wydawcy)

Okładka książki: "Witaj przedszkole!" Witaj, przedszkole! / [tekst: Patrycja Wojtkowiak-Skóra ; ilustracje: Patrycja Fabicka]. – Warszawa : Wilga, copyright 2021Witaj przedszkole to ciepłe, sympatyczne opowiadania do wspólnego, rodzinnego czytania. To opowiadania skierowane szczególnie do tych dzieci, które rozpoczynają swoją przygodę z przedszkolem, które oswoją dziecko z tak trudną i nową sytuacją, jaką jest pójście do przedszkola. W książce poruszone zostaną m.in. takie tematy: rozłąka z rodzicami i tęsknota za ulubionymi zabawkami, zadania i obowiązki przedszkolaka, relacje z rówieśnikami, praca w grupach, higiena. Książka pomoże zwalczyć nie tylko lęki dzieci, ale również pomoże przezwyciężyć obawy rodziców. Tekstom towarzyszą urocze ilustracje, dzięki którym przyszły przedszkolak będzie mógł wyobrazić sobie siebie w przedszkolu.

(Opis książki pochodzi od wydawcy)

Okładka książki: "Dlaczego robisz mi na złość? : jak radzić sobie z nękaniem." Dlaczego robisz mi na złość? : jak radzić sobie z nękaniem / [tekst i ilustracje:] Dagmar Geisler ; [tłumaczenie z j. niemieckiego: Magdalena Jałowiec]. – Kielce : Wydawnictwo Jedność, copyright 2021Książka ta w przystępny sposób pokazuje dzieciom, czym różnią się żarty i kłótnia od robienia komuś na złość i nękania. Przedstawione sytuacje mogą przydarzyć się wszędzie i każdemu. Dlatego zawsze bardzo pomocne jest rozpoznanie, co się właściwie dzieje. Dzięki regułom opisanym w tej książce łatwiej będzie dziecku w mądry i bezpieczny sposób poradzić sobie z problemem dokuczania, zarówno gdy doświadczy go osobiście, jak i zauważy w swoim otoczeniu. Żywe i bliskie rzeczywistości ilustracje zachęcają dzieci do otwartej rozmowy o tej trudnej sytuacji.
Pkładka książki: "10 kotów" 10 kotów / Katarzyna Samosiej. –  Wydanie I.  – Łódź : Studio Koloru, copyright 2020

O uczuciach powiedziano już wiele. Wiemy, że istnieją, i większość z nas potrafi wymienić przynajmniej kilka z nich. Wiemy, że mogą się zmieniać. Ale czy rozumiemy, jakie są tego skutki? 10 kotów. 10 podstawowych emocji. 10 zupełnie różnych spojrzeń na tę samą sytuację, które pokazują, jak uczucia kreują naszą rzeczywistość.

Autorka książki, Katarzyna Samosiej, jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Jako artystka zajmuje się sztuką książki i ilustracją. Swoje prace prezentowała na wielu wystawach w Polsce i za granicą. Jako arteterapeutka realizuje autorskie projekty artystyczne, prowadzi warsztaty dla dzieci i dorosłych, propagujące czytanie oraz promujące mądre i piękne książki.

(Opis książki pochodzi od wydawcy)

Okładka książki: "Niesamowite nasionka." Niesamowite nasionka / Ewa Podleś. – Warszawa : :Dwukropek, copyright 2021

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak niesamowite są nasiona! Mogą być maleńkie jak pyłek i wielkie jak piłka do koszykówki! A jakie mają fantazyjne kształty! Jedne przypominają hamburgery, inne mają rogi! Z tej książki dowiesz się, jakie smakołyki przygotowuje się z orzechów i ziarenek, jak wyglądają nasiona kwiatów, jak różnorodne są orzechy. „Niesamowite nasionka” to książka pełna pięknych ilustracji i zaskakujących ciekawostek o nasionach z całego świata. Może być także zachętą dla dzieci i dorosłych do odkrywania niezwykłego świata roślin na co dzień.

(Opis książki pochodzi od wydawcy)