Nowości – listopad 2020r.

Na zdjęciu na niebieskim tle otwarta ksiażka.

Zachęcamy do sięgnięcia po zakupione przez nas nowości. Wszystkie opisy książek pochodzą ze stron wydawców.

Okładka książki 65+ : nowe życie na emeryturze / Andrzej Zwoliński. – Kraków : Wydawnictwo Petrus, copyright 2019

Życie człowieka jest kierowane kolejnymi celami, które wybiera sobie do realizowania. Można określić kierunek życia każdej jednostki jako ciąg realizacji kolejnych celów: od celu do celu. Ten porządek zachwiany jest wraz z przejściem na emeryturę. Stan zamożności ludzi otrzymujących emeryturę jest bardzo zróżnicowany. Często jest on niezwykle niski. Tymczasem, prawidłowość ekonomiczna mówi: „im więcej posiadasz, tym większe masz możliwości”. Te, w przypadku osób starszych, zaraz po przejściu na emeryturę, ulegają znacznemu ograniczeniu.

Badania przeprowadzone w Polsce w drugiej dekadzie XXI wieku, a dotyczące sytuacji materialnej starszych osób, pokazały, że pieniądze z emerytury nie wystarczają na cały miesiąc aż 44% osób powyżej 65. roku życia; 30% ma taki problem od czasu do czasu a 14% – często. A jednak wiek emerytalny nie jest wyrokiem, ale także szansą na znalezienie dla siebie nowych kierunków działań i realizacji, a także daje czas na poważna refleksję nad własnym życiem.

Okładka książki Psychodietetyka / redakcja naukowa Anna Brytek-Matera. – Wydanie I. – 1 dodruk. – Warszawa : PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2020

Psychodietetyka to pierwszy w Polsce podręcznik zawierający wiedzę z zakresu żywienia człowieka, dietoprofilaktyki i dietoterapii, stylów jedzenia oraz podstaw prawa żywnościowego. Jest to kompleksowe kompendium z zakresu dietetyki, psychologii, medycyny i nauk o zdrowiu a także kultury fizycznej. Zawarte w nim zostały między innymi:

– Najnowsze wyniki badań dotyczące interakcji między lekami a żywnością

–  Relacja pomiędzy jedzeniem a emocjami

– Metody leczenia otyłości

Metody i techniki pracy z osobami przejawiającymi różny poziom aktywności fizycznej, a także doświadczającymi trudności w kontrolowaniu jedzenia lub zmianie zachowań i nawyków żywieniowych. Autorami rozdziałów są wybitni specjaliści w swoich dziedzinach.

Okładka książki Bonobo i ateista : w poszukiwaniu humanizmu wśród naczelnych / Frans de Waal ; tłumaczenie Krzysztof Kornas. – Wydanie czwarte (dodruk). – Kraków : Copernicus Center Press, 2019

Jakie są ewolucyjne źródła moralności i religii? Gdzie można odnaleźć biologiczne fundamenty humanizmu? Czy ludzie potrzebują religii, by zachowywać się moralnie? Frans de Waal, światowej sławy prymatolog, kontynuuje biologiczne dociekania na temat ewolucyjnych źródeł mechanizmów społecznych i kulturowych. Tym razem sięga do badań nad zachowaniem zwierząt, by lepiej zrozumieć funkcję religii we współczesnym świecie.

Szczególną uwagę de Waal poświęca bonobo, pokojowemu i empatycznemu gatunkowi małpy człekokształtnej, która pod względem zachowania być może najbardziej przypomina wspólnego przodka ludzi i ich najbliższych krewnych wśród naczelnych. Konfrontując ateistę z bonobo, de Waal przygląda się dyskusji na temat biologicznych podstaw moralności i religii oraz domniemanej wojnie między nauką i religią. Odrzuca dogmatyzm neoateistów. Sięga do bogatej tradycji humanizmu, by szukać odpowiedzi na pytanie o to, czego współczesny świat może się nauczyć od religii, nawet jeśli ostatecznie miałby ją odrzucić.

Książka znalazła się na liście dziesięciu najlepszych książek naukowych czasopisma „New Scientist” w 2013 roku.

Okładka książki Menopauza : podróż do esencji kobiecości / Agnieszka Maciąg ; zdjęcia Robert Wolański. – Wydanie I. – Kraków : Otwarte, 2020

Menopauza jest początkiem „złotego czasu” w życiu kobiety. Jest naturalnym etapem i warto się do niego przygotowywać, mając 30, 40 lat. To od naszych nawyków żywieniowych i stylu życia zależy, jaki ten czas dla nas będzie. Nie jesteśmy skazane na cierpienie, dyskomfort i trudne dolegliwości! Nie jesteśmy niewolnicami naszych hormonów − to my tworzymy nasze życie, samopoczucie i zdrowie! To wszystko naprawdę jest w naszych rękach.  Okres menopauzy daje nam wspaniałe możliwości rozwoju. Możemy z nich skorzystać, jeśli w pełni zrozumiemy ten proces na poziomie ciała, emocji i ducha. Jeżeli dobrze wykorzystamy ten czas, wtedy wejdziemy na poziom mistrzyni, będziemy cieszyć się doskonałym samopoczuciem, zdrowiem, witalnością i młodością do późnych lat. Jak tego dokonać? O tym mówi ta książka. Napisałam ją dla kobiet w wieku od 35 do 135 lat!

Życzę Wam pięknego, mądrego, cudownego czasu przejścia! Z miłością Agnieszka

To zupełnie nowe i świeże spojrzenie na okres menopauzy, choć czerpie także ze starożytnej mądrości. Niezwykle ważna, potrzebna i wartościowa książka, napisana dla kobiet przez kobietę przechodzącą menopauzę.

Okładka książki Czytaj skład : gotuj z głową! / Jagoda Fabicka, Katarzyna Rada ; ilustracje: Agnieszka Nowicka. – Poznań : Publicat, © 2020

Wiele osób wciąż podchodzi do sprawdzania składu na opakowaniach z oporem. Działa tu podobny mechanizm jak w każdej nowej sytuacji – obawiamy się tego, czego nie rozumiemy. Obawę warto jednak zamienić w ciekawość i dobre nawyki, to naprawdę możliwe! Pokażemy Ci, że czytanie etykiet nie jest trudne, jeśli pamięta się o kilku podstawowych zasadach. Z całą pewnością możemy powiedzieć, że dziś dobrej jakości produkty są dostępne dla wszystkich, a przygotowanie zdrowego posiłku wcale nie musi zabierać dużo czasu i energii. Wymaga to tylko zbudowania pewnej wiedzy i rozwinięcia kreatywności. Pokazujemy, jak mądrze podejść do kwestii zakupów i gotowania, by jednocześnie móc cieszyć się pysznymi daniami.

Ścisłe podążanie za przepisami nigdy nas nie przekonywało, odbierało bowiem przyjemność tworzenia, ograniczało i pochłaniało zbyt dużo czasu. Stawiamy na inspirowanie się przepisami i swobodne gotowanie z tego, co akurat jest w lodówce, czy z produktów sezonowych.

Jak się za to wszystko zabrać z głową? Znamy odpowiedź! Katarzyna Rada i Jagoda Fabicka, założycielki portalu czytajskład.com

Okładka książki Szkodniki w domu i ogrodzie : jak się pozbyć nieproszonych gości / Michał Mazik. – Wydanie I. – Bielsko-Biała : Wydawnictwo Dragon Sp. z o. o., copyright 2020

Jak się pozbyć z domu mrówek faraona?

Co zrobić, żeby ślimaki nie zjadały naszych upraw?

Jak odróżnić przędziorki od wełnowców?

Jeśli w twoim domu pojawili się nieproszeni goście – ten poradnik pomoże ci się ich pozbyć.

Ponad 120 najczęściej występujących i najbardziej uciążliwych gatunków owadów, gryzoni, pajęczaków i innych szkodników, które atakują nasze domy i ogrody. W książce znajdziesz szczegółowe opisy wraz ze zdjęciami poszczególnych gatunków a także informacje o ich szkodliwości. Autor przedstawia ekologiczne, mechaniczne i chemiczne sposoby zwalczania każdego opisywanego gatunku. Ta książka to praktyczny poradnik i prawdziwe kompendium wiedzy przydatne w każdym domu. Poznaj najskuteczniejsze metody zwalczania szkodników i pozbądź się nieproszonych gości raz na zawsze!

Okładka książki Co robić, gdy brakuje ci odwagi? : kultowy poradnik dla nastolatków / Jennifer Shannon ; [przekład: Anna Kmiecik, Mateusz Wyszecki]. – Gdańsk : Wydawnictwo Levyz : Therapy Tools, 2020

Chcesz stać się odważniejszą wersją siebie? Czujesz, że czas pożegnać się z nieśmiałością i zacząć walczyć o swoje? Masz już dość chowania się w cieniu? Męczy się to, że w obliczu stresujących sytuacji zamieniasz się w kogoś, kim nie jesteś? Ekspertka w dziedzinie terapii CBT i ACT przygotowała dla Ciebie profesjonalny trening psychologiczny. Jej metody są skuteczne, bo oparte na dowodach naukowych. Treść doprawiła szczyptą humoru i wzbogaciła komiksami, które pomogą ci lepiej zrozumieć jej sekrety i skuteczniej wcielić je w życie. To nie jest typowy poradnik psychologiczny, a doskonale zaprojektowana innowacja terapeutyczna. Ostrzeżenie! Niektóre zadania będą dla Ciebie wyzwaniem, ale to dobrze. Nieśmiałość znika tylko wtedy, kiedy stawiasz jej czoła. A zmiany przychodzą wtedy, gdy zaczynasz działać!

Pozycja wyczekiwana przez tysiące polskich psychologów, rekomendowana przez znakomite umysły amerykańskiej psychologii:

„Idealna pozycja zarówno dla nastolatków, którzy chcą samodzielnie pracować z lękiem społecznym, jak i specjalistów. Od lat korzystam z tej książki w mojej codziennej pracy – ze świetnymi rezultatami!” Anna Lewandowska – psycholog, właścicielka marki Therapytools

„Nawet małe kroki doprowadzą cię do pięknych miejsc, jeśli tylko masz ze sobą mapę. Ta książka będzie twoją mapą. Podążaj stopniowo za jej instrukcjami, a już niebawem zobaczysz zmiany. Twoja pewność siebie czeka na ciebie tuż za rogiem!”Dr Christine Padesky – psycholog kliniczny, współautorka książki „Umysł ponad nastrojem”.

Okładka książki Czarny łabędź : jak nieprzewidywalne zdarzenia rządzą naszym życiem / Nassim Nicholas Taleb ; przełożyła Olga Siara, [Tomasz Kasprowicz (Zapiski)]. – Wydanie I w tej edycji. – Poznań : Zysk i S-ka Wydawnictwo, copyright 2020

Najbardziej prorocza książka XXI wieku! Ponad 3 mln sprzedanych egzemplarzy na świecie. Przetłumaczona na 33 języki!

Co łączy wynalazek wynalazek koła, zagładę Pompejów, krach na Wall Street, Harry’ego Pottera i Internet? Dlaczego wszyscy prognostycy są oszustami? Co miłośnicy Katarzyny Wielkiej mogą nam powiedzieć o prawdopodobieństwie? Dlaczego nigdy nie powinieneś gonić ruszającego pociągu ani wierzyć codziennym gazetom? Bestsellerowa książka Nassima Nicholasa Taleba analizuje zjawisko Czarnych Łabędzi: niespodziewanych wydarzeń, które spadają na nas nagle i odciskają ogromne piętno na naszym życiu. Czy to będzie wybuch I wojny światowej, dojście Hitlera do władzy, zamachy z 11 września 2001 roku w Nowym Jorku, kryzys finansowy 2008 roku czy aktualna pandemia koronawirusa Covid-19, wydarzenia te całkowicie zmieniają podstawy naszego życia. Ich wpływ na los świata jest ogromny, ale są niemożliwe do przewidzenia, dopiero po ich wystąpieniu staramy się je zracjonalizować.

„Połączenie niskiej przewidywalności i znacznych skutków dla otaczającej rzeczywistości czyni Czarnego Łabędzia wielką zagadką” – pisze Nassim Nicholas Taleb. I proponuje czytelnikowi rozwiązanie tej zagadki. Jego książka to niezmiernie ważna lektura dla wszystkich, którzy chcą żyć świadomie w dzisiejszym, pełnym niepewności i niebezpieczeństw, szybko zmieniającym się świecie.

„Najbardziej proroczy głos ze wszystkich”. GQ

„Ta książka zmieniła współczesne myślenie”. The Times

„Czarny Łabędź zmienił mój pogląd na to, jak działa świat”. Daniel Kahneman, laureat Nagrody Nobla

Okładka książki Powrót z Bambuko / Katarzyna Nosowska ; [ilustracje i projekt graficzny Izabela Kaczmarek-Szurek]. – Warszawa : Wielka Litera, copyright 2020

Książka, która pobudza szare komórki, sumienie i „mięśnie śmiechowe”

Chociaż świat staje na głowie, a życie zmienia się z dnia na dzień, Nosowska zawsze znajdzie słowo, które doda otuchy. Gdy błądzimy przytłoczeni wątpliwościami, rozpala światełko nadziei. A gdy wydaje nam się, że pozjadaliśmy wszystkie rozumy, zasieje ziarno niepewności. Kilkoma lekcjami, jakie dostała od życia, teraz dzieli się z nami i wytrwale tropi absurdy, którymi karmią nas „autorytety”.

Życie, i w czasach dziwnej pandemii, i w czasach zwyczajnej codzienności, jest łatwiejsze, gdy ma się świadomość, że tacy ludzie jak Nosowska roztrząsają te same dylematy. A gdy ktoś robi nas w bambuko, sięgamy po to samo koło ratunkowe – dystans i jeszcze raz dystans! Książka wzbogacona ilustracjami Izabeli Kaczmarek-Szurek.

„Polecam wam cudowną formułkę na lęk przed tym, co ludzie powiedzą, a brzmi ona: I co z tego? Nic z tego. Za każdym razem okazuje się, że nic z tego. Oni będą gadać – to pewne. Będą gadać tyle, ile trzeba, by się nasycić – nie dłużej. Chodzi o to, by własnym zaangażowaniem nie spowodować, że monolog zamieni się w dialog. Nie wahajcie się użyć własnego życia, by żyć, jak wam się podoba.” Kaśka Nosowska