29 maj – Światowy Dzień Zdrowia Układu Pokarmowego

Inicjatorem tego dnia jest Światowa Organizacja Gastroenterologii (WGO). Święto ma na celu zwrócenie uwagi na różnego typu schorzenia układu pokarmowego oraz ich wpływ na nasze samopoczucie, zdrowie i życie.

Wśród najczęstszych schorzeń i chorób układu pokarmowego można wymienia się: niestrawność, zaparcia, chorobę refluksową przełyku, zespół jelita nadwrażliwego oraz zgagę. Oczywiście najlepiej udać się po profesjonalną poradę lekarską. Po postawionej diagnozie można sięgnąć po odpowiednią literaturę. Polecamy kilka pozycji ze zbiorów naszej biblioteki o tematyce związanej z najczęstszymi dolegliwościami układu pokarmowego.

Zdrowe jelita / [redakcja Małgorzata Durnowska]. Poznań : Olimp Media, copyright 2019.

Jelito drażliwe – leczenie dietą : 140 przepisów / Hanna Stolińska-Fiederowicz. Warszawa : Wydawnictwo Zwierciadło, copyright 2018.

Ulga dla brzucha / Robynne Chutkan ; przekład Piotr Giliński.ADRES WYDAW.: Łódź : Feeria Wydawnictwo – Wydawnictwo JK, 2017.

Zaparcia : porady lekarzy i dietetyków / Mirosław Jarosz, Jan Dzieniszewski. Warszawa : Wydawnictwo Lekarskie PZWL, copyright 2009.

Choroby infekcyjne przewodu pokarmowego / redakcja naukowa Anatol Panasiuk. Warszawa : PZWL, 2018.

Zdrowe jelita to zdrowe ciało : wszystko o zdrowiu jelit / dr Sandra Cabot ; tłumaczenie: Barbara Grabska-Siwek i Grzegorz Siwek. Warszawa : Mada, 2015.

Zgaga i refluks żołądkowy / Tom Smith ; z jęz. ang. tł. Sławomir Kaczorowski. Warszawa : Wydawnictwo Lekarskie PZWL, cop. 2011.

Choroby żołądka i dwunastnicy : porady lekarzy i dietetyków / Mirosław Jarosz, Jan Dzieniszewski ; aut. Mirosław Jarosz [et al.]. Warszawa : Wydawnictwo Lekarskie PZWL, cop. 2005.

Zespół nieszczelnego jelita : plany lecznicze i dieta dla zdrowia twoich jelit : kompletny przewodnik / Makoto Trotter, Doug Cook ; przełożyła Sara Wacławik. Kraków : Wydawnictwo Esprit, 2018.