„Moje imaginacje” – wernisaż fotografii Ewy Gawlik

Fotografia to sztuka bardzo różnorodna. Wraz z rozwojem jej technik, które ewoluowały od obrazów utrwalonych na pokrytej materiałem światłoczułym cynkowej płytce, do współcześnie stosowanych cyfrowych matryc, rozwijały się obok siebie jej rozmaite gatunki.

W piątkowy wieczór 31 marca 2023 r. w bibliotecznej „Galerii między półkami” odbył się wernisaż wystawy fotografii Ewy Gawlik, którego tytuł „Moje imaginacje” w pewnym stopniu sugeruje sposób interpretacji i tematykę zaprezentowanych zdjęć.

Ewa Gawlik, mieszkanka Ostrowca Świętokrzyskiego, fotografuje od ponad 30 lat. W swoim rodzinnym mieście, była między innymi współzałożycielką Fotoklubu Galeria MCK, który od 2003 r. jest miejscem, w gdzie regularnie spotykają się pasjonaci fotografii. Przez minione trzy dekady, tematyka jej prac była bardzo różnorodna. Rozpoczynała od fotografii dokumentacyjnej oraz przyrodniczej i krajobrazowej. Jednak od kilku lat w swojej twórczości skupia się na wykonywaniu zdjęć, które można – jak się wydaje – określić mianem fotografii abstrakcyjnej. Stąd też tytuł ekspozycji prezentowanej w Bibliotece Pedagogicznej w Lipsku.

Na wystawie zaprezentowane zostało 40 zdjęć. Widzowie mogli na nich zobaczyć różnego rodzaju abstrakcyjne kształty, linie, tekstury i kolory, które zachęcały gości wernisażu do refleksji, uruchamiały ich wyobraźnię oraz wywołały wiele emocji.

Ewa Gawlik nie tytułuje swoich zdjęć, co – jak podkreśla – jest świadomym działaniem, otwierającym widzowi pole do indywidualnych interpretacji. W czasie wernisażu wiele osób zadawało jednak artystce pytania, o okoliczności ich postania i próbowało namówić ją do zdradzenia, co widziała, patrząc na fotografowaną scenę przez wizjer aparatu. Odpowiedzi Ewy Gawlik nie dawały oglądającym konkretnych wskazówek, były raczej wstępem do rozmowy z widzem, prowadzącej do wspólnego ich odkrywania.

Wystawę fotografii Ewy Gawlik „Moje imaginacje” można oglądać w bibliotecznej „Galerii między półkami” do 30 kwietnia 2023 r.

———

Dziękujemy panu Jerzemu Soińskiemu za udostępnienie fotografii z wernisażu.