Spotkanie z Markiem Lisem, autorem książki „Ziemia lipska w czasie Wielkiej Wojny”

Ponad sto lat temu niemal cała Europa ogarnięta była działaniami wojennymi pierwszej wojny światowej. Te dramatyczne wydarzenia nie ominęły również podzielonej wówczas przez zaborców terenów dzisiejszej Polski. Do dzisiaj w wielu miejscach na terenie całego kraju pozostało wiele przypominających tamten czas śladów, w postaci cmentarzy i resztek okopów w miejscach toczonych walk.

Walki toczone przez armię rosyjską, niemiecką i austro-węgierską do dzisiaj rozpalają emocje pasjonatów i badaczy. Jedną z takich osób jest pan Marek Lis – historyk, archiwista i bibliotekarz, kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Opatowie. Od kilkudziesięciu lat prowadzi on badania dotyczące śladów walk pierwszej wojny światowej na ziemi sandomierskiej, która historycznie obejmuje także południe obecnego województwa mazowieckiego.

W swoim dorobku pan Marek Lis ma sześć książek, około 130 artykułów i kilka opracowań, których jest współautorem. Jesienią 2022 r. wydał on swoją najnowszą publikację „Ziemia lipska w czasie Wielkiej Wojny”. Jest to imponujące dzieło, w którym przeanalizował on dokumenty źródłowe opisujące walki, jakie miały miejsce na terenie obecnego powiatu lipskiego w latach 1914-1915. Okazuje się bowiem, że bitwy które rozegrały się między innymi w Lipsku i Siennie miały swoje militarne znaczenie, odnotowane w wojskowych kronikach i zapiskach historyków wojskowości.

W piątek 10 marca 2023 r. w czytelni Biblioteki Pedagogicznej w Lipsku odbyło się spotkanie z panem Markiem Lisem, w czasie którego licznie przybyli goście mogli wysłuchać bardzo ciekawych opowieści zarówno na temat opisanych w książce historycznych wydarzeń, jaki i okoliczności powstania publikacji. Dowiedzieliśmy się między innymi jak żmudne i zarazem fascynujące jest badanie zapisków, znajdujących się w kronikach pułkowych i dziennikach bitewnych sporządzanych na bieżąco przez Niemców, Austriaków, Węgrów i Rosjan. Prelekcji towarzyszyła bardzo ciekawa prezentacja zawierająca unikatowe mapy i cenne archiwalne fotografie, które wzbogacają treść książki.

Spotkanie było również okazją do podziękowań zarówno dla autora publikacji pana Marka Lisa oraz osoby, która przyczyniła się do jej wydania pomagając w zdobyciu środków finansowych, czyli pana kapitana Łukasza Kominka, doktoranta WAT w Warszawie. Drobne upominki i listy gratulacyjne wręczyli im między innymi Burmistrz Miasta i Gminy Lipsko Jacek Wielorański, przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Lipskiej „Powiśle” pan Marek Łata oraz pan Tomasz Krzyczkowski – Przewodniczący Sądu Honorowego OW ZOSP RP w Warszawie oraz komendant KP PSP w Lipsku pan Łukasz Maciejewski.

Spotkanie z Markiem Lisem było też okazją do prezentacji umundurowania i sprzętu wojskowego z czasów pierwszej wojny światowej. Żywe spotkanie z historią było możliwe dzięki panu Jackowi Gnatowi z Lipska, oraz jego kolegom z grupy rekonstrukcyjnej działającej w Iłży. Zaprezentowali oni mundury i elementy uzbrojenia używane przez oddziały niemieckie i rosyjskie.

Spotkanie zostało przygotowane we współpracy Biblioteki Pedagogicznej w Radomiu Filii w Lipsku oraz Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Lipskiej „Powiśle”.

Marek Lis w czasie wpisywania dedykacji

Pan Jacek Gnat (z lewej)

Pan Marek Lis otrzymał podziękowanie od pana Jacka Wielorańskiego – Burmistrza Miasta i Gminy Lipsko
Pan Tomasz Krzyczkowski wręczył podziękowanie panu Łukaszowi Kominkowi, który pomógł w wydaniu publikacji Marka Lisa