Literatura dla dzieci – Mój bezpieczny Internet

Na Dzień Bezpiecznego Internetu przypadający 7 lutego, polecamy naszym młodszym użytkownikom i miłośnikom Internetu następujące książki.

Okładka książki "Dzieci w sieci czyli Dobre maniery w internecie" Dzieci w sieci czyli Dobre maniery w internecie / Zofia Staniszewska ; ilustrował Artur Nowicki. – Katowice : Wydawnictwo Debit, 2017

Wyjątkowy przewodnik po internetowym życiu przeznaczony dla dzieci i młodzieży. W przystępny i zabawny sposób zgłębia tajniki etykiety w sieci, zajmując się̨ kulturą wpisów na portalach społecznościowych, blogach oraz użytkowaniem smartfonów i tabletów. Porusza temat cyberprzemocy i bezpieczeństwa w Internecie. Dzięki uprzejmości Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę książka zawiera wzór umowy pomiędzy rodzicem a dzieckiem, określającej zasady korzystania z Internetu przez dziecko.

Okładka książki "Tajemnice sieci" Tajemnice sieci / Adam Wierzbicki ; [ilustracje Ewelina Garbula]. – Gliwice : Helion SA, copyright 2021

W internecie znajdziesz mnóstwo informacji, ale czy wszystkie są prawdziwe? Zosia, Kuba i Alex dostają trudne zadanie: pani od przyrody prosi ich o przygotowanie raportu na temat wymarłych zwierząt, które żyły kiedyś w najbliższej okolicy. Hmmm, ciężka sprawa! Na szczęście jest internet – pani Monika mówi, że można z niego korzystać podczas przygotowywania raportu. Młodzi bohaterowie uruchamiają przeglądarkę stron WWW i… Spotykają wirtualnego profesora, który wie, jak zabrać się do poszukiwań.

Tak w zarysie rozpoczyna się fabuła tej edukacyjnej książeczki, której zadaniem jest przybliżenie dzieciom technologii sieci WWW od strony użytkowej, nauka strategii i metod wyszukiwania informacji, krytycznej oceny tych informacji, a także źródeł, z których pochodzą. Tajemnice sieci mają również przygotować młodego czytelnika do samodzielnego publikowania danych w internecie oraz do bezpiecznego korzystania z mediów społecznościowych.

Książka przeznaczona jest dla dzieci w wieku 9-13 lat.

Książka o tytule "Zuźka w necie i w realu" Zuźka w necie i w realu / Dorota Suwalska ; zil. Nikola Kucharska. – Warszawa : Nasza Księgarnia, 2016

Dalszy ciąg przygód bohaterki „Znowu kręcisz, Zuźka!”.

Dziewczynka przeżywa fascynację internetem i czatami. Przed nią zabawne sytuacje, ale też pułapki i niebezpieczeństwa związane z komputerem. Do tego w szkole pojawia się nowy nauczyciel – prawdziwy indywidualista.

Szkolne i rodzinne przygody Zuźki i jej bliskich to duża dawka humoru, niespodziewanych zwrotów akcji, szalonych pomysłów i pasjonujących przeżyć.

książka o tytule "Róża, a co chcesz wiedzieć? komiks edukacyjny o technologiach dla dzieci " Róża, a co chcesz wiedzieć? komiks edukacyjny o technologiach dla dzieci / Artur Kurasiński, Nikola Kucharska, Radosław Kulesza, Sebastian Langa, Dawid Leśniakiewicz, Piotr Pełka. – Gliwice : Wydawnictwo Helion, copyright 2019

Nauki ścisłe, technologia i fajne gadżety elektroniczne nie są tylko dla dorosłych. Razem z Różą zdobywaj wiedzę o świecie technologii — smartfonach, grach i mediach społecznościowych. Czy wiesz, jak napisać grę komputerową? Jak używać poczty internetowej? Jak działa sieć komputerowa? Jak bezpiecznie korzystać z mediów społecznościowych? Czy naszą pracę będą wkrótce wykonywać roboty, a po drogach poruszać się wyłącznie pojazdy autonomiczne? Czym jest sztuczna inteligencja? Co sprawia, że możemy korzystać z telefonów komórkowych? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedzi w tej książce! Róża przeżywa przygody, uczy się i jest ciekawa świata — zupełnie jak Ty!

Róża chodzi do szkoły podstawowej, dużo mówi i zadaje jeszcze więcej pytań, bo interesuje się tym, co ją otacza. Wraz z jej najbliższą rodziną i przyjaciółmi odkryjesz tajemnice cyfrowego świata. Dowiesz się, jak tworzy się programy komputerowe, poznasz zasady bezpiecznego korzystania z sieci, mediów społecznościowych i gier wideo oraz przekonasz się, że nowoczesnych technologii wcale nie trzeba się bać. A przy okazji nauczysz się programować w Scratchu!

    – Naucz się programować

    – Poznaj serwisy społecznościowe

    – Dowiedz się, jak działa internet

    – Zadbaj o bezpieczeństwo w sieci

    – Nie bój się nowoczesnych technologii

Twój pierwszy komiksowy podręcznik programowania!

Okładka książki o tytule "Skąd się wzięły małpy w internecie?" Skąd się wzięły małpy w internecie? / Artur Janicki ; il. Przemek Surma. – Piaseczno : Wydawnictwo Widnokrąg, 2015

Kto z nas w dzisiejszych czasach nie korzysta z Internetu? Ale czy wiecie, kto i dlaczego go wymyślił oraz jak doszło do tego, że nie możemy się bez niego obyć? I jak właściwie działa Internet? Co tak naprawdę oznacza adres internetowy i czego możemy się z niego dowiedzieć? Czy tytułowa „małpa” zawsze jest małpą, a może w różnych krajach zmienia się w inne zwierzęta? Odpowiedź na te pytania oraz na wiele innych znajdziesz w książce „Małpy w Internecie”.

Oprócz ciekawostek, autor w przystępny sposób wyjaśnia całkiem poważne sprawy, tłumacząc, co to jest transmisja cyfrowa albo ruting.

Książka jest ilustrowana w stylu komiksowym. Po świecie Internetu oprowadza nas dociekliwa dziewczynka i jej tata. Ilustrator prowadzi swój równoległy dialog z czytelnikiem, interpretując i komentując na wesoło omawiane tematy. Nie zdziwmy się więc, gdy w książce zobaczymy Kopernika z tabletem lub biegające pakiety sieciowe…

Książka z pewnością może poszerzyć horyzonty młodego czytelnika, a także i niejednego rodzica. Omawiając surfowanie po Internecie, wirusy czy działanie internetowej wyszukiwarki, książka niepostrzeżenie wprowadza czytelnika w pasjonujący świat wiedzy. A co niemniej ważne, pomaga nauczyć się, jak korzystać z Internetu w sposób bezpieczny i efektywny.

Okładka ksiązki o tutule Jak zachować się w internecie : netykieta i cyberbezpieczeństwo dla najmłodszych" Jak zachować się w internecie : netykieta i cyberbezpieczeństwo dla najmłodszych / [tekst Alicja Żarowska-Mazur]. – Warszawa : Wydawnictwo Dragon, copyright 2019

Rodzice i nauczyciele z pewnością często ci powtarzają, że Internet jest niebezpieczny i trzeba uważać. Oczywiście kiwasz głową i dla świętego spokoju przyznajesz im rację, ale czy na pewno umiesz zadbać o swoje bezpieczeństwo?

Z tej książki dowiesz się:

– dlaczego warto chronić prywatność,

– jak radzić sobie z cyberprzemocą,

– czym różni się wirus od robaka komputerowego,

– co to są flejmy, ciasteczka i mikropłatności.