25 maja – Dzień Ważki. Fotografia: Ewa Rauner-Bułczyńska

Ważka szablak zwyczajny

25 maja obchodzony jest Dzień Ważki. Z tej okazji prezentujemy państwu piękne fotografie, których autorką jest Ewa Rauner-Bułczyńska – mieszkanka Puław, z wykształcenia muzyk instrumentalista, zafascynowana obserwacją i poznawaniem zwyczajów ważek.

Fotografia prezentuje Ewę Rauner-BułczyńskąEwa Rauner-Bułczyńska (ur.1965 r.)

Mieszkanka Puław. Z wykształcenia muzyk-instrumentalista. Pracuje w dwóch szkołach muzycznych jako nauczyciel fletu. Członek Sekcji Odonatologicznej Polskiego Towarzystwa Entomologicznego. Z zamiłowania zajmuje się fotografią przyrodniczą i obserwacją życia owadów. Wiosną 2017 roku wyjątkowo pokochała ważki. Widząc bogactwo występujących w Polsce gatunków postanowiła je utrwalić w obiektywie i poznać głębiej ich tryb życia. Dzięki pani Ewie od 2019 roku „ważkolubni” obchodzą „Dzień ważki” w dniu 25 maja. Ten fakt odnotowano już w Wikipedii.

Fotogramy z ważkami pani Ewy zaprezentowano na 7 wystawach połączonych z wykładami i pokazami multimedialnymi – m.in. w Chełmie, Lipsku, Puławach, Pionkach, Zwoleniu.

Pani Ewa regularnie publikuje swoje obserwacje w grupie „Ważki (Odonata) w Polsce” na Facebooku (gromadzi ona zarówno entomologów, jak i amatorów ważek). Dane faunistyczne zbierane przez członków tej grupy publikowane są fachowym czasopiśmie ”Odonatrix”. Dane dotyczące występujących lokalnie gatunków (ich liczebności, dat wylotów i zakończenia sezonu, typu środowiska) wykorzystywane są przez odonatologów* do celów naukowych. Zdjęcia owadów autorstwa p.Ewy publikowane są również na międzynarodowym forum przyrodniczym „iNaturalist” (inicjatywa California Academy of Sciences oraz National Geographic Society) .

W 2019 Miasto Puławy wydało folder „Ważki piękne i pożyteczne”, który zaprezentowano podczas pierwszych obchodów Dnia Ważki w Puławach (autorzy: Ewa Rauner, Adam Dudziński).

W 2021 roku w kwartalniku „Zielony Biuletyn” Ligi Ochrony Przyrody ukazał się obszerny artykuł pani Ewy pt. „Ważki podbijają serca Polaków”. Również w 2021 nakładem Miasta Puławy ukazała się piękna broszura autorstwa Ewy Rauner „Ważki i motyle. Inwentaryzacja przyrodnicza w Puławach” – łącznie 40 stron tekstu i zdjęć.

Zdjęcia wykonano nad zbiornikami w Puławach, Kozienicach, Pionkach, Niecieczy k/Dęblina i Siennie w latach 2018-2022. Przy okazji rośnie również kolekcja innych owadów, a szczególnie motyli.

Zdjęcia wykonano na kompaktowym  sprzęcie fotograficznym: Panasonic Lumix DMC-TZ6 i Panasonic Lumix LX-100.

– – – – – – –

*) Odonatologia – dział entomologii zajmujący się badaniem życia owadów z rzędu  ważek. 

ewarauner@gmail.com

UWAGA: Aby obejrzeć fotografie na pełnym ekranie należy kliknąć na trzy kropki obok strzałki i numeru slajdu.
Na wyskakującym okienku wybieramy opcję „Otwórz na pełnym ekranie” – lub naciskamy skrót Ctrl+Shift+F