Dyktanda i ortografia – wybór książek z edukacji polonistycznej

Kolorowe litery alfabetu o różnych fakturach, kolorach i wielkościach

Zachęcamy uczniów i nauczycieli do sięgnięcia po następującą literaturę:

Okładka książki: "Piszę bez błędów! " Piszę bez błędów! – Warszawa : EDU EMU Wydawnictwo Edukacyjne : [Wydawnictwo Lingo], copyright 2020Nowa seria pomocy szkolnych EduEmu przeznaczona jest dla uczniów klas 3-5 szkoły podstawowej. To świetna powtórka najważniejszych wiadomości z ortografii w prostej i zabawnej formie;  zawiera zabawy językowe i moc pomocnych sztuczek na zapamiętanie zasad pisowni. To doskonałe przygotowanie do sprawdzianu, klasówki, dyktanda.

Zalety:

– scenki obrazkowe i krótkie rymowanki z trudnymi wyrazami

– wierszowanki z wyjątkami – do szybkiego zapamiętania

– komiksowe dialogi i dowcipne historyjki

– wiedza w pigułce na egzamin trzecioklasisty i trochę więcej dla uczniów czwartej i piątej klasy.

Okładka książki: "Piszę bez błędów! : ćwiczenia i dyktanda" Piszę bez błędów! : ćwiczenia i dyktanda. – Warszawa : EDU EMU Wydawnictwo Edukacyjne : [Wydawnictwo Lingo], copyright 2021

Nowa seria pomocy szkolnych przeznaczona jest dla uczniów klas 3-5 szkoły podstawowej.

To świetny sposób na poćwiczenie i utrwalenie zasad ortografii, ujęty w atrakcyjnej graficznie i zabawnej formie. Jest doskonałym przygotowaniem do sprawdzianu, klasówki, dyktanda.

Zalety:

–    mnóstwo ćwiczeń aktywizujących (tzw. activities): uzupełnianek, rymowanek, krzyżówek i zabaw słownych

–    szybka powtórka wiadomości z użyciem zabawnych rysunków i zdjęć

–    świetna rozgrzewka przed egzaminem trzecioklasisty a zarazem powtórka dla uczniów czwartej i piątej klasy

–    dużo humoru i okazja do poznania ortografii z najfajniejszej strony!

Okładka książki: "Dyktanda z humorem : do uzupełniania i pisania ze słuchu : do klasy 6" Dyktanda z humorem : do uzupełniania i pisania ze słuchu : do klasy 6 / [autorki Małgorzata Białek, Joanna Zawadzka]. – Kraków : Wydawnictwo Greg, 2013

Znajomość ortografii jest niezwykle potrzebna w szkole i niezbędna również w późniejszym życiu. Dlatego wczesne i dokładne opanowanie wszystkich zasad oraz zapamiętanie wyjątków jest niezwykle ważne. Sukces w ortografii można osiągnąć łatwo i szybko dzięki „Dyktandom z humorem”. To doskonała pozycja do samodzielnej nauki ortografii. Zawiera teksty do uzupełniania, a w drugiej części książeczki dyktanda do pisania ze słuchu. Poziom tekstów jest dopasowany do uczniów szóstej klasy szkoły podstawowej, dyktanda zawierają wszystkie najważniejsze słówka. Dodatkowo do dyktand dołączone są krzyżówki, które pozwalają na chwilę oderwać się od pracy.

Z tą książeczką każdy uczeń ma szansę zostać mistrzem ortografii!

Okładka książki: Dyktanda z humorem : do uzupełniania i pisania ze słuchu : do klas 7-8" Dyktanda z humorem : do uzupełniania i pisania ze słuchu : do klas 7-8 / [autor: Wojciech Wajda]. – Kraków : Wydawnictwo Greg, 2019

Dane produktu:

– do uzupełniania i pisania ze słuchu

– ortografia na szóstkę

– polecane przez nauczycieli

– zabawne dyktanda, ciekawe krzyżówki.

Znajomość ortografii jest niezwykle potrzebna w szkole i niezbędna również w późniejszym życiu. Dlatego dokładne opanowanie wszystkich zasad oraz zapamiętanie wyjątków jest niezwykle ważne. Sukces gwarantuje znana i popularna seria książeczek z dyktandami Dyktanda z humorem wydawnictwa GREG. Przedstawiamy jej najnowszą część, przeznaczoną dla uczniów klas 7-8.

To doskonała pozycja do samodzielnej nauki ortografii. Zawiera teksty do uzupełniania, a w drugiej części dyktanda do pisania ze słuchu. Dodatkowo do dyktand dołączone są krzyżówki, które pozwalają na chwilę oderwać się od pracy. Słowniczek zawiera słówka z części do uzupełnienia, można więc łatwo sprawdzić poprawność zapisów. Kolorowa, wesoła szata graficzna jest atrakcyjna wizualnie i sprawia, że z dyktandami pracuje się miło i przyjemnie.

Z tą książeczką każdy uczeń ma szansę zostać mistrzem ortografii!

Okładka książki: "Zostań mistrzem ortografii : zbiór dyktand do praktycznej nauki poprawnej pisowni dla ucznia, rodzica i nauczyciela" Zostań mistrzem ortografii  : zbiór dyktand do praktycznej nauki poprawnej pisowni dla ucznia, rodzica i nauczyciela / Edyta Wójcicka. – Kielce : Wydawnictwo Pedagogiczne ZNP, 2018

Publikacja autorstwa Edyty Wójcickiej to zbiór najważniejszych zasad ortograficznych i bogaty zestaw dyktand i krzyżówek. Są to teksty o różnym stopniu trudności, w których wykorzystano konkretne reguły, ale jednocześnie nawiązujące do ogólnie znanych tekstów literackich i rzeczywistości bliskiej uczniom.

W książce zawarto również treści wykorzystujące wieloznaczność naszego języka, stąd czytelnik znajdzie tu przykłady homonimów i homofonów, żarty językowe, a także przysłowia.

Publikacja jest adresowana głównie do uczniów i nauczycieli wszystkich poziomów edukacyjnych, choć mogą z niej korzystać także rodzice pragnący wesprzeć swoje dziecko w drodze do osiągnięcia poprawności ortograficznej. Co ważne, dyktanda wzbogacono o dodatkowe karty pracy teksty z lukami do indywidualnej pracy z uczniem.

Okładka książki: "Elementarz ortograficzny" Elementarz ortograficzny / [teksty i opracowanie zadań Piotr Krzeminski ; ilustracje i opracowanie graficzne Magdalena Jackowska]. – Warszawa : Wilga – Grupa Wydawnicza Foksal, [2020]

Kompendium wiedzy o ortografii.

Seria nowocześnie zaprojektowanych elementarzy, które w przystępny sposób przekazują wiedzę na temat najbardziej kłopotliwych zagadnień ortograficznych i matematycznych uczniom klasy 1-3. Każda z książek to prawie 100 stron zabawnych zadań do rozwiązania i jasno wytłumaczonych zasad. Elementarze zostały opracowane tak, aby poruszane w nich zagadnienia pokrywały się z lekcjami w szkole.

Okładka książki: "Wielka księga ortografii i gramatyki" Wielka księga ortografii i gramatyki / [autorzy Urszula Andrasik, Elżbieta Markowska, Beata Szurowska]. – Kielce : MAC Edukacja, 2019

„Wielka księga ortografii i gramatyki” to wyjątkowa publikacja dla uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej. Zawarto w niej różnorodne zadania, które wprowadzają dzieci w świat pojęć z nauki o języku, takich jak: rzeczownik, przymiotnik, czasownik, przysłówek. Ćwiczenia ortograficzne dotyczą pisowni wyrazów z u, ó, rz, ż, ch, h, a także wyrazów ze zmiękczeniami i utratą dźwięczności. Atutem publikacji są także proste i czytelne reguły pomocne w nauce poprawnego pisania. Urozmaicone i ciekawe zadania rozwijają koncentrację uwagi i pozwalają utrwalić poznane zasady ortograficzne. W publikacji znajdują się krzyżówki, rebusy, kolorowanki, diagramy oraz inne rodzaje zadań, które sprawiają, że dzieci uczą się przez zabawę. Dzięki tej książce staniesz się mistrzem ortografii i specjalistą od gramatyki.

Okładka książki: "Ortografia na bardzo dobry." Ortografia na bardzo dobry. – Warszawa : Agencja Wydawnicza Gram, 2019

„Ortografia na bardzo dobry” autorstwa Barbary i Krzysztofa Gierymskich to książeczka, która powinna się znaleźć na półce każdego ucznia szkoły podstawowej i gimnazjum. Oprócz reguł i zasad interpunkcyjnych publikacja zawiera słowniczek wyrazów często używanych, których pisownia może sprawiać trudność. Na ostatnich stronach znalazły się dyktanda pochodzące z wybranych lektur.

Okładka ksiązki: "Zgryzoty Gryzipiórka : ćwiczenia w redagowaniu wypowiedzi pisemnych dla klas 7-8 " Zgryzoty Gryzipiórka : ćwiczenia w redagowaniu wypowiedzi pisemnych dla klas 7-8 / Katarzyna Skurkiewicz. – Gdańsk : Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, 2018

Gryzipiórek to bohater drugiej już części ćwiczeń w redagowaniu wypowiedzi pisemnych. Podobnie jak wielu uczniów, ma problemy z pisaniem.

W pierwszej części (w ćwiczeniach dla klas 4–6) poznawał tajniki stylu i kompozycji, podróżując między wyspami zamieszkałymi przez mistrzów tworzenia różnych form wypowiedzi. Teraz Gryzipiórek wybiera się w podróż międzyplanetarną.

Wraz z trójką przyjaciół odwiedza 8 planet, na których poznaje tajniki pięknego pisania nowych form. Tym razem nauczy się tworzyć: charakterystykę, opowiadanie, dedykację, rozprawkę, recenzję, przemówienie, list motywacyjny oraz CV, a także opisywać sytuacje, przeżycia oraz dzieła sztuki.

Taka podróż z ćwiczeniami przyda się niejednemu uczniowi!

Okładka ksiażki: "Zgryzoty Gryzipiórka : ćwiczenia w redagowaniu wypowiedzi pisemnych dla klas 4-6"

Zgryzoty Gryzipiórka : ćwiczenia w redagowaniu wypowiedzi pisemnych dla klas 4-6 / Katarzyna Skurkiewicz. –  Wydanie drugie.  – Gdańsk : Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, 2018

Jak w ciekawy sposób nauczyć pisania listu, e-maila, SMS-a, pamiętnika, opisu (osób, przedmiotów, miejsc i przeżyć), charakterystyki, notatki, instrukcji albo przepisu (np. kulinarnego), opowiadania z dialogiem, sprawozdania, zaproszenia, zawiadomienia, ogłoszenia, gratulacji? Można wspomóc się pomysłowymi ćwiczeniami z Gryzipiórkiem – chłopcem, który ze swoją złośliwą papugą podróżuje od wyspy do wyspy i poznaje sekrety mieszkających tam tubylców, wyspecjalizowanych w tworzeniu różnych form wypowiedzi. Na wyspie Epistołów uczy się pisać listy, od Notów dowiaduje się, jak sporządzać notatki, a u Narratów poznaje tajemnicę snucia ciekawych opowiadań z dialogiem… Gryzipiórek odwiedza 8 wysp, na każdej poznając nowe tajniki pisarstwa.

Okładka książki: "Byki Weroniki : historyjki ortograficzne " Byki Weroniki : historyjki ortograficzne / Joanna Krzyżanek ; ilustrował Zenon Wiewiurka. – Poznań : Centrum Edukacji Dziecięcej – Publicat, copyright 2020

Jak wziąć byki za rogi i pisać ortograficznie? Zapraszamy do świata przezabawnych opowiastek znanej autorki Joanny Krzyżanek. Opowiadania z zaznaczonymi trudnościami, wyszukiwanki trudnych wyrazów i zabawne reguły. Wszystkie trudności ortograficzne, m.in. u-ó, ż-rz, ch-h, zmiękczenia itp.

Zastosowana w książce metoda nauki ortografii łączy szkolne zasady z zabawą. To działa!