Ukraińskie dzieci w polskich szkołach – baza przydatnych linków

Szacuje się, że od początku napaści Rosji na Ukrainę do Polski przyjechało ok. 700 tysięcy dzieci w wieku szkolnym. Wiele z nich już dzisiaj jest uczniami polskich szkół, a wiele stanie się nimi w najbliższych dniach i tygodniach.

W związku z tym nauczyciele i wychowawcy muszą przygotować się do podjęcia działań, które pomogą ukraińskim dzieciom odnaleźć się w polskim systemie edukacji . Wymaga to wiele pracy. Na szczęście możemy korzystać z doświadczeń i dobrych praktyk, pokazujących, że jest to możliwe. Zapraszamy do korzystania z bazy adresów internetowych, pozwalających poznać ofertę przydatnych szkoleń, pobrać ciekawe publikacje w wersji elektronicznej i wziąć udział w webinarach, które ten proces znacznie ułatwią.

Szkolenia i kursy dla nauczycieli

Oferta Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

Oferta kursów i szkoleń przygotowana przez Mazowieckie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w ramach akcji wsparcia pedagogów w związku z sytuacją w Ukrainie.

Krótki kurs audio języka ukraińskiego przygotowany przez Szkołę Języków Obcych A1.

Oferta szkoleń przygotowana przez Centrum Kompetencji VULCAN.

Webinary

Webinary przygotowane przez Fundację „Szkoła z Klasą”.

Webinar przygotowany w ramach projektu „Projektujemy Przyszłość. Edukacja”.

Webinary Instytutu EDUCARE

Webinary przygotowane przez Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Webinar przygotowany przez wydawnictwo „Nowa Era”.

Cykl webinarów przygotowany przez Instytut Nauki LEKTIKON

Webinar przygotowany przez wydawnictwo Klett Polska oraz Dolnośląską Szkołę Wyższą

Publikacje elektroniczne

Podręczniki do nauczania języka polskiego opracowane przez nauczycieli działających w Zjednoczeniu Nauczycieli Polskich na Ukrainie. Publikacje te służyły dotychczas do nauki języka polskiego dla uczniów mniejszości polskiej. w obecnej sytuacji można je wykorzystać jako podręczniki do nauki dzieci z Ukrainy. Na stronie znajduje się też wiele materiałów metodycznych ułatwiających pracę z podręcznikami.

Pięciotomowy podręcznik do nauki języka polskiego dla dzieci i młodzieży ukraińskiej. Odpowiadają one poszczególnym poziomom nauczania.  Do ebooków dołączone są materiały uzupełniające dla nauczyciela. Publikacje powstała we współpracy: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Fundacji Wolność i Demokracja oraz Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców „Polonicum” UW oraz Centrum Metodycznego w Drohobyczu.

Materiały edukacyjne do nauki języka polskiego dla cudzoziemców „Z językiem polskim każdego dnia” oraz „Polski na dobry start” – zawierają one podręczniki i ćwiczenia w wersji pdf oraz nagrania audio. Wszystkie pliki można pobrać na stronie Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Podręczniki „Język polski bez granic” przygotowane zostały przez pedagogów z Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

Platforma do nauki języka polskiego dla Ukraińców – jest to przykład prywatnych działań informacyjnych, mający na celu stworzenie bazy bezpłatnych materiałów, które mają pomóc mieszkańcom Ukrainy w nauce języka polskiego. Strona stanowi ciągle wzbogacany zasób linków do pojawiających się w Internecie publikacji pdf, audio i wideo.

Pakiet powitalny – przewodnik dla uczniów z Ukrainy przygotowany przez władze Warszawy (materiały dostępne w języku ukraińskim i języku polskim) – przydatne informacje dla uczniów.

Zestaw poradników przygotowanych z myślą o nauczycielach uczących dzieci z Ukrainy, opracowany przez ekspertów współpracujących z oświatowym serwisem internetowym Szkoła Edukacji. Poradniki w formacie pdf dotyczą np. porad wychowawczych i zagadnień metodycznych w nauczaniu języka polskiego, matematyki, historii i biologii.

Zestawy kart pracy, które mogą przydać się w czasie zajęć z udziałem dzieci ukraińskich udostępnione w serwisie e-pedagogika.pl

Materiały dostępne na stornach internetowych

Centralna Komisja Egzaminacyjna rozpoczęła na swojej stronie publikowanie „Szkolnych rozmówek ukraińsko-polskich”. Są to informacje o podstawowych zwrotach, które stosuje się najczęściej w pracy z uczniem.

„Edukacja dzieci z Ukrainy – Baza materiałów dla nauczycieli” – zbiór linków do różnorodnych materiałów dostępnych w internecie, przygotowana przez Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego.

Materiały edukacyjne dla nauczycieli prowadzących zajęcia z dziećmi ukraińskimi oraz dziećmi z doświadczeniem migracyjnym, przygotowane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Karty pracy dla uczniów z Ukrainy przygotowane w ramach inicjatywy „Mamy projekt – kreatywnie po ukraińsku”

Inne przydatne materiały

Rozmówki ukraińsko – polskie udostępniane bezpłatnie przez wydawnictwo językowe PONS

Język ukraiński dla początkujących – podstawowe zwroty i wyrażenia – plik audio udostępniony w serwisie YouTube przez wydawnictwo EDGARD Języki Obce

Trzy bezpłatne ebooki do nauki języka polskiego dla Ukraińców udostępnione przez Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego. Aby pobrać książki za darmo należy się posłużyć kodem – szczegóły znajdują się na stronie.

E-booki dla dzieci ukraińskich udostępnionych przez ukraińską księgarnię internetową KnigoGO (wiele tytułów jest udostępnionych za darmo).

Niezbędnik polsko – ukraiński w serwisie SuperKid.pl – materiały podzielone są na kilka działów, m.in.: nauka polskiego, słówka polsko – ukraińskie, materiały o Polsce dla dzieci z Ukrainy. Można tu znaleźć i pobrać bezpłatnie np. karty pracy w formacie pdf.

Znany serwis edukacyjny SQULA, oferujący ciekawe materiały edukacyjne, przygotował Specjalna bezpłatna oferta dla nauczycieli, szkół i osób prywatnych, pracujących z dziećmi z Ukrainy. Aby z niej skorzystać należy zalogować się w serwisie.

Polsko ukraińskie zwroty z zapisem fonetycznym, oprac. Ewa Kasperowicz i Oleksi Akinjiiev – bardzo praktyczny i pięknie zilustrowane tablice, które można wykorzystać np. do wydrukowania i zawieszenia w klasach nauczania początkowego, gdzie wspólnie uczą się uczniowie polscy i ukraińscy.

Kolorowanki przygotowane przez panią Bognę Karpińską, zawierają proste słownictwo w języku polskim i ukraińskim. Kolorowanki podzielone są na kategorie tematyczne: łazienka, jedzenie i picie, kuchnia, warzywa, ubrania, owoce, szkoła.

Znana uczniom i nauczycielom językowa platforma internetowa BaBaDUM może się przydać zarówno dzieciom ukraińskim jak i polskim, do nauki słówek za pomocą prostych gier.