Ferie zimowe z dobrą książką dla dzieci

Na zdjęciu w zimowej scenerii czytający książkę chłopiec z białym niedźwiedziem.

W czasie ferii zapraszamy do biblioteki najmłodszych czytelników po mądre i przepięknie wydane książki. Przy wyborze odpowiedniej literatury mogą być przydatne załączone opisy pochodzące z not wydawców.

Okładka książki: "Co robisz z pomysłem? " Co robisz z pomysłem? / Kobi Yamada, [ilustracje:] Mae Besom ; [przekład: Anna Kmiecik]. – Olsztyn : Wydawnictwo Levyz, copyright 2018

Jedna z najbardziej inspirujących książek na świecie. Bestseller New York Times nr 1.

Mistrzowsko zilustrowana historia o kreatywności, wierze w siebie, odwadze i poczuciu własnej wartości. Opowiada o dziecku, które pomaga pewnemu pomysłowi stać się częścią świata. Gdy chłopiec z wytrwałością pielęgnuje swój pomysł, a jego wiara we własne siły rośnie, rośnie też sam pomysł. Aż pewnego dnia dzieje się coś niezwykłego….

„Książka spektakularna. Wspaniały skarb w domowej i szkolnej biblioteczce.” The Children’s Book Review

„To moim zdaniem jedna z najważniejszych książek dla dzieci. Przekonuje, że warto marzyć i walczyć o swoje pomysły.” Maliczytelnicy.pl

„Co robisz z pomysłem? jest propozycją wspierającą odporność psychiczną dzieci. Uczy myśleć poza schematami. Pewnie spodoba się dzieciom, którym brak wiary w siebie.” Anna Jankowska.

„Ta piękna, metaforyczna książka to prawdziwy majstersztyk. Nie sztuką jest motywować dziecko do działania systemem nagród i kar. Prawdziwą sztuką jest sprawić, by z biegiem lat, nie straciło swojej wewnętrznej siły.” Bliskie czytanie

Okładka książki: "Kolorowy potwór." Kolorowy potwór / annallenas ; [przekład Jowita Maksymowicz-Hamann]. – Warszawa : Wydawnictwo Mamania – Grupa Wydawnicza Relacja, copyright 2018

Kolorowy potwór nie wie, co się z nim dzieje. Wszystkie jego emocje się poplątały, sam już nie wie, co właściwie czuje! Trzeba to szybko naprawić. Czy ktoś mu pomoże?

Prosta i zabawna historia, która wprowadzi dzieci w fascynujący język uczuć. Nauczcie się razem z kolorowym potworem, jak rozpoznawać i nazywać emocje.

Okładka książki: "Drzewo darów." Drzewo darów / Shel Silverstein ; tłumaczenie Grażyna Chamielec. – Warszawa : Wydawnictwo Kinderkulka, 2017“Była sobie raz jabłoń, która kochała małego chłopca”.

Tak zaczyna się ta zabarwiona smutkiem historia, napisana i zilustrowana przez wszechstronnie utalentowanego Shela Silversteina. Każdego dnia chłopiec przychodził do jabłoni, jadł jej owoce, huśtał się na jej gałęziach albo zjeżdżał po jej pniu… I jabłoń była szczęśliwa. Ale w miarę jak chłopiec rósł, chciał od jabłoni coraz więcej, a ona nie przestawała dawać mu tego, czego potrzebował.

Shel Silverstein stworzył poruszającą przypowieść dla czytelników w każdym wieku – wzruszającą interpretację daru miłości i pogodnej akceptacji tego, w jaki sposób druga osoba jest w stanie ten dar odwzajemnić.

Okładka książki: "Wanda szuka miłości." Wanda szuka miłości / Przemysław Wechterowicz ; [ilustracje] Emilia Dziubak. –  Wydanie pierwsze.  – Warszawa : Wydawnictwo Ezop, 2021

Bywa, że bycie bohaterką książki nie wystarcza. Bywa, że pragnie się od życia czegoś więcej! Dżdżownica Wanda wiedziała od razu, że chce się zakochać, i nie tracąc czasu, ruszyła na poszukiwanie miłości. Co wydarzy się w trakcie jej wędrówki, czy Wanda pozna tego jedynego i czy jednorożce istnieją? Znajdźmy miłość razem z Wandą!

Okładka książki: "Mam przyjaciela kierowcę ciężarówki." Mam przyjaciela kierowcę ciężarówki / napisał i ilustrował Ralf Butschkow ; tłumaczenie Bolesław Ludwiczak. – Poznań : Media Rodzina, 2021

Jak przewieźć ciężarówką kontenery? Jak działa betoniarka? Co to jest oś nadążna? I ile miejsca ma kierowca ciężarówki, żeby się przespać? Dobrze, że Antoś ma przyjaciela Mirka, który pracuje w firmie transportowej.

Okładka książki: "Jak się masz, Myszlicielko? : czytamy i rozmawiamy." Jak się masz, Myszlicielko? : czytamy i rozmawiamy / Marta Koźlak ; ilustrowała Marta Ostrowska. – Kraków : Wydawnictwo Skrzat, copyright 2021

Każdy z nas jest inny i przez to wyjątkowy! A ktoś wyjątkowy nie zna rzeczy niemożliwych! Przekonali się już o tym bohaterowie tej książeczki. Myszlicielka – zamyślona myszka, która woli tańce cieni od harców z rodzeństwem. Sokolik – ptak o niesokolim wzroku, który patrzy słuchem, dotykiem i węchem. Migi – spryciarz, który zna wiewiórkowy język migowy.

Trzy bajki o zwierzątkach, które pomagają zrozumieć, czym jest niepełnosprawność. Dostarcza ona wielu wyzwań, ale nie staje na przeszkodzie, by doświadczać radości i czerpać z życia pełnymi garściami! Pytania do tekstu angażują dziecko i stanowią punkt wyjścia do rozmowy. Cel: świadomość społeczna, integracja, przyjaźnie bez barier, uprzedzeń i stereotypów

Okładka książki: "Dzieci gotują słodkości : 30 przepisów w opracowaniu Agnieszki Górskiej." Dzieci gotują słodkości : 30 przepisów w opracowaniu Agnieszki Górskiej / Agnieszka Górska ; rysunki i grafika: Kasia Śliwińska. – Warszawa : Demart SA, copyright 2022

Lubicie słodycze? Oto książka pełna receptur słodkich przyjemności. Ciasta, torty, serniki, desery i inne łakocie. Łatwiejsze – dla nowicjusza, który pierwszy raz wiąże fartuch kuchenny i nie odróżnia wałka od trzepaczki, i takie dla prawdziwych mistrzów – co lubią wyzwania. Przepisy zostały opracowane tak, by ich wykonanie sprawiało radość. Zawierają opisy czynności, krok po kroku oraz apetyczne zdjęcia, dzięki którym możecie samodzielnie stworzyć słodkie arcydzieła.

W książce znajdziecie też Przepis na sukces,  żeby łatwiej było Wam oswoić kuchnię i Zaradnik, który pomoże pokonać kulinarne przeszkody. Z taką pomocą niejedno Wam się upiecze. A w nagrodę… czeka na Was wylizywanie garnuszków po polewie czekoladowej, podjadanie kolorowej posypki i podskubywanie kruszonki. Dla każdego coś słodkiego!

Okładka książki: "Petra" Petra / [tekst i ilustracje:] Marianna Coppo ; przełożyła Gabriela Rogowska. –  Wydanie pierwsze.  – Warszawa : Wytwórnia, 2019

Petra ma supermoc i potrafi wszystko. Jest wielka jak góra i mała jak jajko. Żyje szybko, ale nigdzie się nie rusza. Może być rajską wyspą i słoniem w kieszeni. Jest szczęśliwa. Jest zawsze sobą. Jest… kamieniem. Ilustrowana książka dla dzieci o superbohaterce Petrze, która idzie przez życie z entuzjazmem, wiarą w siebie i optymizmem bez względu na okoliczności.

Okładka książki: "TEK" TEK / Patrick McDonnell ; tłumaczenie Grażyna Chamielec. – Warszawa : Wydawnictwo Kinderkulka – RS Publishing, 2017

Żartobliwa przestroga o niebezpieczeństwie popadnięcia w obsesję technologii.

TEK to zwyczajny mały troglodyta, może trochę bardziej owłosiony, bo w tamtych czasach wszystko było jakoś bardziej owłosione. Jego ojciec nie zdążył jeszcze wynaleźć ognia ani pianki do golenia, ale wynalazł internet. TEK spędza więc czas w swoim jaskiniowym pokoju przyklejony do smartfona, tableta i konsoli do gier – całymi dniami i nocami, bez przerwy. Nie interesuje się tym, co dzieje się na zewnątrz, nie zna imion swoich przyjaciół dinozaurów i przegapia epokę lodowcową. Czy ktoś zdoła go wyrwać z tego odrętwienia? Jaką role będzie miał we wszystkim miejscowy wulkan zwany Wielkim Wybuchaczem?

Książka wyglądem nawiązuje do IPada i sprytnie odwołuje się do doświadczeń użytkowania urządzeń mobilnych. Jest miejsce do wpisywania kodu, a na każdej stronie widać przycisk Początek i pasek statusu urządzenia. Drastycznie zmniejszający się poziom naładowania baterii i słabnący zasięg Wi-Fi doprowadzą w końcu do kluczowego momentu w życiu małego TEK-a. Co się stanie, gdy zniknie już ikonka buforowania? Czy TEK nawiąże połączenie z realnym światem?

Książka „TEK. Nowoczesny jaskiniowiec” to zabawny sposób mówienia o znaczeniu wyłączenia otaczających nas urządzeń i cieszenia się urokami pięknego świata dookoła. TEK przypomina, że powinniśmy cieszyć się życiem bez stałego przywiązania do ekranów.

Okładka książki: "Jak ciężko być królem." Jak ciężko być królem : według powieści Janusza Korczaka „Król Maciuś Pierwszy” / zilustrowała Iwona Chmielewska ; [streszczenie i wybór cytatów Anna Czerwińska, Tamara Sztyma]. –  Wydanie I.  – Warszawa : Muzeum Historii Żydów Polskich Polin ; Lusowo : Wydawnictwo Wolno, 2018

Czy łatwo jest rządzić? Po co, jak i dla kogo się to robi? Jak urządzić państwo, żeby ludzie byli w nim szczęśliwi? – to pytania, na które próbuje znaleźć odpowiedź bohater książki Janusza Korczaka Król Maciuś Pierwszy. Pisząc przed laty tę powieść, Korczak wspólnie z dziećmi zastanawiał się nad trudami i odpowiedzialnością związanymi ze sprawowaniem władzy.

„Jak ciężko być królem” to książka, która powstała w oparciu o wybrane fragmenty „Króla Maciusia Pierwszego” ze znakomitą interpretacją wizualną Iwony Chmielewskiej. Korczak podkreślał, że pamięć „o wewnętrznym dziecku w sobie” pozwala zachować świeżość i czystość spojrzenia na świat, dzieci zaś uważał za pełnoprawnych obywateli i uczestników życia społecznego. Chciał, aby wierzyły w siebie i wiedziały, że „nie można zostawiać świata takim, jaki jest”. Ta książka chce o tym przypomnieć. To niezwykła lektura zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.