Józef Grzegorz Michałek – „Grawitacja”

Józef Grzegorz Michałek (ur. w 1956 r. w Lipsku) jest absolwentem Państwowego Liceum Plastycznego w Kielcach. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych (ASP) w Poznaniu oraz studia podyplomowe w Katedrze Sztuki Politechniki Radomskiej. Przez wiele lat uczył plastyki w Studium Nauczycielskim w Solcu, Liceum Ogólnokształcącym w Solcu oraz Szkole Podstawowej w Lipsku. Przez kilka lat kierował też pracownią plastyczną w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. Prywatnie Józef Grzegorz Michałek jest ojcem Agaty, Jakuba i Mateusza, dziennikarza sportowego, autora dwóch poświęconych tej tematyce książek: „Koroniarze” i „Edi. Polski Brazylijczyk. Historia Ediego Andradiny”.

Artysta jest doskonale znany szerokiej publiczności jako malarz, twórca grafik i rysunków, które prezentował na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i ponad 250. zbiorowych, w Polsce i za granicą: we Włoszech, Rosji, Niemczech, Gruzji, USA, Serbii, Chorwacji, Egipcie, Węgrzech, Słowacji i Ukrainie. Wiele spośród jego dzieł znajduje się również w prywatnych kolekcjach w Kanadzie, USA, Austrii, Szwajcarii, Francji, Niemczech. Prace Józefa Grzegorza Michałka były również publikowane m.in. na łamach dziennika „Echo Dnia” oraz są wciąż prezentowane w kwartalniku „Życie Powiśla”.

Józef Grzegorz Michałek należy do Stowarzyszenia Pastelistów Polskich i Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. Otrzymał on również wiele nagród i wyróżnień za swoje osiągnięcia artystyczne. Są to m.in.: Srebrny Krzyż Zasługi za wybitną działalność pedagogiczną, Nagroda Ministra Edukacji Narodowej, Brązowy Medal Edukacji Narodowej, Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Człowiek i środowisko”, nagroda w XI Ogólnopolskim Biennale Twórczości Plastycznej Nauczycieli, Nagroda Marszałka Województwa Małopolskiego w Międzynarodowym Biennale Twórczości Plastycznej Nauczycieli oraz Honorowy Medal ,,Za zasługi dla Ziemi Lipskiej”.
Na wystawie prezentowanej w bibliotecznej „Galerii miedzy półkami” oprócz rysunków i grafik widzowie będą mogli zobaczyć efekt najnowszych poszukiwań artystycznych Józefa Grzegorza Michałka. Są to trójwymiarowe kompozycje, określane nazwą asamblaży. Ze względu na ich formę i tematykę artysta nadał prezentowanej kolekcji tytuł „Grawitacja”.
Mamy nadzieję, że krótka wirtualna prezentacja, ukazująca prace, które można obejrzeć na wystawie w „Galerii między półkami”, zachęci Państwa do odwiedzenia naszej biblioteki i poznania najnowszych dokonań twórczych Józefa Grzegorza Michałka.

Wystawa „Grawitacja” prezentowana będzie w Bibliotece Pedagogicznej w Lipsku w terminie: 01.01.2022 r. – 28.02.2022 r.