Książki dla najmłodszych

Na zdjęciu dziewczynka na łóżku z książką a w tle choinka.

Polecamy super  książeczki dla najmłodszych dzieci. Przy wyborze lektury mogą być przydatne zamieszczone opisy  książek pochodzące od  wydawców.

Okładka książki: "Sam Cukier" Sam Cukier / Katarzyna Samosiej. –  Wydanie I.  – Łódź : Studio Koloru, copyright 2020

Cukier dobry czy zły? Jak przekonać dzieci do zdecydowanego ograniczenia słodyczy w ich codziennym życiu? Spróbujmy razem! Książeczka z ilustracjami, przeznaczona dla dzieci od 4 do 11 lat, w przystępny sposób opowiada o cukrze i jego wpływie na nasze zdrowie. Głównym bohaterem książeczki jest kryształek cukru, kuszący młodego czytelnika do zjedzenia słodkości. „Dialog” naszego podstępnego bohatera z młodym odbiorcą sprawia, że nasz kryształek zmienia się i ze złowrogiego kusiciela staje się łagodnym, spokojnym, słodkim przyjacielem. Zakończeniem opowieści jest krótkie, przystępne kompendium wiedzy o cukrze.

Okładka książki: "Mały jelonek." Mały Jelonek / Joanna Kowalczyk-Bednarczyk ; ilustracje Paulina Nachman. –  Wydanie I.  – Łódź : Studio Koloru, copryright 2021Po co jeleniowi poroże? Kiedy się pojawia na głowie? Dlaczego na jakiś czas znika? Mały Jelonek to historia o dorastaniu, o jednym z ważniejszych i ciekawszych momentów w życiu każdego jelenia. Poznaj opowieść o tym pięknym zwierzęciu naszych lasów. Książeczka ilustrowana, przeznaczona dla dzieci od 3 do 6 lat.
Okładka książki: "Jak powstają różne rzeczy." Jak powstają różne rzeczy / Lilianna Fabisińska ; ilustracje Katarzyna Urbaniak. – Poznań : Papilon- Publicat, copyright 2021Dzieci pytają: co? jak? dlaczego? Seria „Od…do” odpowiada. Skąd się bierze chleb? Jak powstaje samochód? Co trzeba zrobić, żeby zbudować dom? Skąd się biorą książki? Pokazujemy i objaśniamy, jak powstają rzeczy, które otaczają nas na co dzień. Pytajcie śmiało! Pełne szczegółów ilustracje, na których dziecko odnajdzie fascynujące elementy. Przystępnie napisany, zrozumiały tekst. Do tego trwałe, kartonowe strony. Książka, z którą trudno się rozstać.
Okładka książki: "Traktor." Traktor / [tekst: Anna Jędrzejczyk ; ilustracje: Tamara Kwiatkowska]. –  Wydanie I.  – Warszawa : Wilga, copyright 2020

Seria „Brum!” to historyjki o pojazdach dla najmłodszych. Wóz strażacki, koparka, traktor i samolot to weseli bohaterowie, których polubi każdy mały miłośnik motoryzacji.

Okładka książki: "Franklin wymienia się kartami." Franklin wymienia się kartami / [historia została napisana przez Sharon Jennings ; ilustracje: Sean Jeffrey,  Alice Sinkner i Shelley Southern ; tłumaczenie: Patrycja Zarawska]. – Katowice : Wydawnictwo Debit, 2021Franklin zbiera karty z superbohaterami ukryte w pudełkach z płatkami śniadaniowymi. Chęć posiadania całej kolekcji kart powoduje, że żółwik chce jeść płatki na każdy posiłek. Czy to dobre rozwiązanie?
Okładka książki: "Kosmiczne przygody Bruma i Gruma." Kosmiczne przygody Bruma i Gruma / Paweł Wakuła ; ilustrował Artur Nowicki. –  Wydanie I.  – Łódź : Literatura, 2021Planeta Bruma i Gruma jest mała, ciasna i zagracona. Od biedy można się na niej bawić w chowanego… ale nie da się zabłądzić. Dwaj przyjaciele postanawiają więc wyruszyć w kosmos aby choć trochę urozmaicić codzienność. Dzięki rakiecie zbudowanej z niepotrzebnych szpargałów i napędzanej odkurzaczem, odwiedzą niezwykłe planety i zamieszkujące je istoty – każda z nich ma inny problem, ale pomysłowym, zawsze chętnym do działania podróżnikom udaje się pomóc im dobrą radą.

Czy jest lepszy pomysł na kosmiczną nudę niż przyjaźń i przygoda? Sami zobaczcie!

Okładka książki: "Zajadamy bez mamy." Zajadamy bez mamy / Clara Mas Bassas ; [ilustracje:] Judi Abbot ; z języka hiszpańskiego przełożyła Patrycja Zarawska. – Katowice : Wydawnictwo Debit, 2021Lena ma pięć lat i uwielbia spędzać każdą chwilę ze swoją rodziną. Jednak gdy nadchodzi pora posiłku, nie umie usiedzieć przy stole i chce, by ją karmiono… Na szczęście dziewczynka szybko przekonuje się, że samodzielne jedzenie to… wielka przygoda!

Zajadamy bez mamy to opowieść o tym, jak pomóc dzieciom i rodzicom w tej ważnej sprawie. Prostej historyjce towarzyszą porady specjalistki w dziedzinie rozwoju emocjonalnego. Poruszono w nich takie tematy jak wypracowanie dobrych nawyków i samodzielność przy stole.

Okładka książki: "Pepe idzie do dentysty." Pepe idzie do dentysty / [tekst i ilustracje:] Annakarin Garhamn ; przekład: Magdalena Kostrzewska. – Warszawa : Edgard, © 2021

Pepe po raz pierwszy idzie do dentysty. W tym wyjątkowym wydarzeniu towarzyszą mu mama oraz króliczek. To wcale nie jest takie straszne! Dentystka jest bardzo miła i zaprasza Pepe na wygodny fotel, który przesuwa się w górę i do tyłu oraz włącza lampę, która świeci jasno jak słońce. Na szczęście Pepe ma ze sobą okulary przeciwsłoneczne. Czas policzyć wszystkie ząbki!

Pepe robi wiele rzeczy po raz pierwszy w życiu, ale wcale nie brakuje mu odwagi. Śmiało odkrywa nieznane miejsca, dopytuje i nie boi się wygłaszać własnego zdania. Cieszy się, że może poznawać świat! Mali czytelnicy towarzyszą mu w jego poczynaniach i uczą się, jak zachowywać w podobnych sytuacjach.

Książka obrazkowa z prostą historią i kolorowymi ilustracjami, które nie tylko pozwolą małemu czytelnikowi poznać sympatycznego Pepe, ale również zachęcą dzieci do opowiadania i dopowiadania szczegółów historii. Obrazkowy słowniczek umieszczony na końcu książki tłumaczy pojęcia związane z wizytą u dentysty, z którymi dzieci mogły się dotychczas nie spotkać. To uniwersalna opowieść dla wszystkich małych dziewczynek i chłopców, którzy chcą uczyć się nowych rzeczy. Pełna humoru historia rozbawi zarówno dzieci, jak i dorosłych, którzy zrozumieją, jak ekscytujące mogą być codzienne sprawy widziane oczami dziecka. Sprawdzi się podczas rodzinnego czytania i zachęci do wspólnego spędzania czasu. To obowiązkowa pozycja przed pierwszą wizytą u dentysty! Na końcu książeczki znajduje się pamiątkowy dyplom upamiętniający pierwsze mycie zębów.

Okładka książki: "Dlaczego muszę przepraszać." Dlaczego muszę przepraszać? / tekst i ilustracje Silvia Serreli ; opracowanie psychologiczne Magdalena Lange-Rachwał. – Poznań : LektorKlett, copyright 2017

Lena ma 6 lat i zmaga się z „wielkimi” problemami swojego wieku. Odkrywa świat emocji i uczy się, jak sobie z nimi radzić. Książki z tej serii zostały wzbogacone komentarzem psychologa kierowanym do rodziców, który uświadamia, jak pomóc dzieciom w odkrywaniu ważnej emocjonalnej sfery życia dzieci. Problemy poruszane w książkach odnoszą się do dzieci w wieku 4-6 lat i są uniwersalne, bo dotyczą chłopców i dziewczynek.

Okładka książki: "Naucz się dotrzymywać obietnic : historia o tym jak dotrzymywać obietnic." Naucz się dotrzymywać obietnic : historia o tym jak dotrzymywać obietnic / [redakcja i tłumaczenie: Karolina Tchórzewska]. – Macierzysz : Przedsiębiorstwo Wydawniczo-Handlowe „Arti” Artur Rogala, Mariusz Rogala Spółka jawna, 2021

Przedstawiamy książeczki edukacyjne skierowane dla najmłodszych czytelników. Tytuły z serii „Dziecięce uczucia” w prosty i piękny sposób tłumaczą pojęcie inteligencji emocjonalnej, a wszystkie historie są interesujące, zabawne i praktyczne.