Polecamy rodzicom

Na zdjęciu fragment półki z książkami i podpis Polecamy rodzicom

Rodziców zachęcamy do tego, by sięgnęli po najnowszą literaturę. Książki posiadają opisy, które pochodzą z not wydawców.

Okładka książki: Mistrzowski rodzic : aktywni rodzice aktywnych dzieci Mistrzowski rodzic : aktywni rodzice aktywnych dzieci / Jagoda Smoleńska. – Gliwice : Wydawnictwo Helion, copyright 2021

Aktywni rodzice aktywnych dzieci
Dziecko, które po powrocie ze szkoły od razu ląduje na kanapie lub fotelu z nosem w telefonie, to nie jest widok, jaki mama i tata lubią najbardziej. Niestety, jest to widok dość powszechny – w erze Snapchata, TikToka, Instagrama na młodych (i nie tylko!) ludzi czeka wiele cyfrowych pokus dostępnych na jedno kliknięcie. Dobra wiadomość brzmi: tak nie musi być. Możemy zaszczepić w naszych dzieciach pasję odkrywania, sprawić, że będą chciały aktywnie eksplorować otaczający je świat – poprzez sport, sztukę czy inną z setek dostępnych form aktywności.

Jednak bez udziału rodziców to się nie uda. Dzieci uczą się także przez naśladowanie, zatem ojciec zachęcający dziecko do ruchu będzie mało wiarygodny, jeśli sam siedzi na kanapie przed telewizorem. Zróbmy rachunek sumienia: ile razy w ciągu ostatnich dni aktywnie spędzaliśmy czas ze swoimi dziećmi? A przecież wspólne spędzanie czasu to najlepsza metoda zachęcania do wartościowych zachowań.

Jak być dla dziecka wsparciem? Jak pomóc mu odkrywać i rozwijać pasje? Jak wspierać w działaniu i nie zniechęcać? Odpowiedzi na te i inne pytania udziela Jagoda Smoleńska, dziś psycholog sportu, a od najmłodszych lat aktywna zawodniczka. Używając przykładów ze świata sportu, podsuwa zestaw uniwersalnych rozwiązań, które z powodzeniem zastosujemy, niezależnie od tego, jakie zainteresowania dostrzegliśmy u naszych dzieci. Tylko nie zapominajmy o najważniejszym: przykład idzie z góry!

Okładka książki: Jak kochać swoje dziecko i wyznaczać mu granice Jak kochać swoje dziecko i wyznaczać mu granice / Jerry L. Wyckoff, Barbara C. Unell ; [przekład: Ewa Ziembińska]. – Wydanie I. – Warszawa : Muza, 2021

Wasze dziecko marudzi, ma napady złości albo nie chce jeść? Każda Wasza prośba kończy się awanturą? Nie jesteście sami! Tysiące rodziców też przez to przechodziło. Barbara C. Unell oraz Jerry L. Wyckoff przygotowali praktyczne rozwiązania ponad 100 najczęstszych problemów związanych z wychowaniem dzieci.

„Jak kochać swoje dziecko i wyznaczać mu granice” pokazuje, jak budować empatyczne relacje, okazywać dzieciom wsparcie i zapewnić niezbędną ochronę; i jak jednocześnie radzić sobie z napadami złości. Co robić w sytuacjach konfliktowych oraz jak zapobiegać przyszłym problemom.

Okładka książki: Zabawy słowno-ruchowe z dwu- i trzylatkami : świat maluszka Zabawy słowno-ruchowe z dwu- i trzylatkami : świat maluszka / Grażyna Wasilewicz. – Gdańsk : Wydawnictwo Harmonia, 2021

Zabawy słowno-ruchowe z dwu- i trzylatkami to kontynupublikacjach Zabawy słowno-ruchowe z niemowlakami i Nowe zabawy słowno-ruchowe z niemowlakami. W książce znalazły się nowe rymowanki, tym razem z przykładowymi ruchami, które maluszek jest w stanie wykonać sam. Wiacja zabaw zawartych w erszyki są świetnym sposobem na wsparcie rozwoju malucha. Poprzez rytm, rym i intonację kształcą świadomość dźwiękową mowy, wspomagają rozwój mowy czynnej i biernej, koordynacji wzrokowo-ruchowej, naśladownictwa ruchów innej osoby. Rymowanki kształtują umiejętność obdarzania drugiej osoby uwagą, pozwalają rozwijać orientację przestrzenną w schemacie ciała oraz w przestrzeni, doskonalą pamięć wzrokową i słuchową, pomagają w nawiązywaniu kontaktu z drugą osobą, ułatwiają przełamanie nieśmiałości, rozwijają inwencję twórczą, respektują naturalną potrzebę ruchu dziecka, dostarczając przy tym dużo radości i śmiechu, wprawiając dziecko w pogodny nastrój.

Okładka książki:Kotki Dorotki : czytam uważnie Kotki Dorotki : czytam uważnie / Joanna Krzyżanek ; ilustrował Zenon Wiewiurka. – Poznań : Centrum Edukacji Dziecięcej – Publicat, copyright 2018

Jeśli pokochaliście Pieski Tereski to z pewnością Kotki Dorotki zachwycą Was równie mocno!

Zapraszamy do świata przezabawnych opowiastek znanej autorki Joanny Krzyżanek, m.in. o Kasi i kiciusiu, o Pani Nieumiem, o Czerwonej kulce i wielu, wielu innych…

Duże litery, ciekawa historyjka, przezabawne ilustracje rozbudzą w dziecku chęć samodzielnego i uważnego czytania. Po każdej opowiastce dziecko może odpowiedzieć na kilka pytań.. Jeśli odpowie na nie prawidłowo to znaczy, że czyta z uwagą.

Mali czytacze z pewnością pokochają te książkę! Bo z nią nauka uważnego czytania to przysłowiowa pestka! Nie wierzycie? Przekonajcie się sami!

Okładka książki: Rodzeństwo : znaczenie relacji z braćmi i siostrami dla naszego rozwoju i dobrostanu Rodzeństwo : znaczenie relacji z braćmi i siostrami dla naszego rozwoju i dobrostanu / – Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN SA, 2021

Wielu ludzi dorasta z co najmniej jednym bratem lub jedną siostrą. Rodzeństwo to często „towarzysze podróży” przez życie wraz ze składającymi się na nie przeciwnościami i istotnymi wydarzeniami. Dla niektórych dzieci rodzeństwo jest źródłem wsparcia, a dla innych − źródłem konfliktów. Z tych powodów rodzeństwo potencjalnie może wywierać znaczący wpływ na rozwój człowieka. Książka Rodzeństwo. Znaczenie relacji z braćmi i siostrami dla naszego rozwoju i dobrostanu, jako jedna z pierwszych przedstawia przegląd pionierskich badań psychologicznych dotyczących tej istotnej relacji.

Rodzeństwo. Znaczenie relacji z braćmi i siostrami dla naszego rozwoju i dobrostanu to fundamentalny tekst na temat relacji między rodzeństwem. Zestawiając wyniki trwającego 10 lat badania podłużnego z wynikami innych badań, z perspektywy biegu życia, Autorki analizują znaczenie relacji między rodzeństwem dla rozwoju i dobrostanu dziecka. Uwzględniają także historyczny, rozwojowy i rodzinny kontekst, w jakim funkcjonują rodzeństwa, przedstawiają wpływ rodzeństwa na rozwój i adaptację dziecka oraz relacjonują nowe badania nad rodzeństwami funkcjonującymi w różnorodnych kontekstach. Naomi White i Claire Hughes omawiają relacje między rodzeństwem w zróżnicowanych populacjach, takich jak rodzeństwa dzieci z niepełnosprawnością, rodzeństwa żyjące w różnych kulturach oraz rodzeństwa z rodzin nietradycyjnych. Przedstawiają również praktyczne implikacje istniejących badań.

W tej książce, uwzględniającej wyniki zarówno klasycznych, jak i nowych badań, znajdziemy najważniejsze wnioski służące promowaniu pozytywnych interakcji między rodzeństwem. To bezcenna lektura dla studentów i badaczy zajmujących się psychologią rozwojową oraz tematyką rodzin, a także specjalistów pracujących w oświacie, służbie zdrowia lub pracowników społecznych.

Okładka książki: 777 pomysłów na zabawy z książką 777 pomysłów na zabawy z książką / Małgorzata Swędrowska. – Warszawa : Mamania – Grupa Wydawnicza Relacja, copyright 2021

Czytanie książek rozwija wyobraźnię, bogate słownictwo, wspiera równowagę emocjonalną i ułatwia naukę w szkole. Nic dziwnego, że rodzicom, bibliotekarzom i nauczycielom zależy, aby dzieci już od najmłodszych lat zakochały się w książkach, a później samodzielnie po nie sięgały. Ale jak to osiągnąć?

Małgorzata Swędrowska, ekspertka z wieloletnim doświadczeniem w popularyzacji czytelnictwa i twórczyni koncepcji czytania wrażeniowego, dzieli się sposobami na:

– wprowadzenie książek do codziennego życia dziecka,

– odkrywanie wielowymiarowości tekstu i ilustracji,

– niezliczone zabawy (również ruchowe!) z książką,

– aktywności związane z literaturą,

– rozwój kompetencji potrzebnych do nauki czytania,

– przebrnięcie przez szkolne lektury.

„777 pomysłów na zabawy z książką” pomoże rodzicom i nauczycielom w wychowaniu dzieci, które pokochają czytanie. Zapraszamy do zabawy, która uczy!

Okładka książki: Alergia w rodzinie : jak rozwiązać rodzinne problemy z alergią, astmą, nietolerancją pokarmową oraz dolegliwościami towarzyszącymi Alergia w rodzinie : jak rozwiązać rodzinne problemy z alergią, astmą, nietolerancją pokarmową oraz dolegliwościami towarzyszącymi / Robert Sears, William Sears ; przekład Jowita Maksymowicz-Hamann. – Wydanie II. – Warszawa : Mamania – Grupa Wydawnicza Relacja, copyright 2020

Na dolegliwości związane z alergią cierpi z roku na rok coraz więcej osób. „Alergia w rodzinie” to kompleksowy przewodnik dla wszystkich, którzy chcą bardziej świadomie zadbać o zdrowie całej rodziny. Nieleczone problemy alergików – zatkany nos, swędząca skóra czy bóle brzucha – mogą prowadzić do wielu poważnych schorzeń, takich jak astma, egzema, zapalenie jelit, a nawet do problemów neurologicznych. Niezależnie od tego, czy alergia została już zdiagnozowana, czy dopiero ją podejrzewasz, w tej książce znajdziesz wiele przydatnych i opartych na najnowszych badaniach informacji, które pomogą ci poprawić stan zdrowia całej rodziny, zarówno dzieci, jak i dorosłych. William i Robert Searsowie, ojciec i syn, to znani na całym świecie pediatrzy i autorzy wielu wydanych również w Polsce poradników dla rodziców.

W tej książce przedstawiają nie tylko przyjazny plan wspierania leczenia, ale też uczą, jak zapobiegać alergiom i ich objawom. W „Alergii w rodzinie” znajdziesz informacje na temat:

  • przyczyn występowania alergii wziewnych, kontaktowych, pokarmowych,
  • diagnostyki alergii,
  • różnicy między alergią a nietolerancją. Dowiesz się, w jaki sposób:
  • zadbać o dziecko z astmą,
  • unikać najczęstszych alergenów,
  • poprawić jakość życia alergika
Okładka książki:Najprostsze wierszyki : zabawy usprawniające rozumienie i nazywanie w warunkach domowych dla dzieci z opóźnionym rozwojem mowy Najprostsze wierszyki : zabawy usprawniające rozumienie i nazywanie w warunkach domowych dla dzieci z opóźnionym rozwojem mowy / Aleksandra Kwaśniewska ; [ilustracje : Maria Pelc]. – Gdańsk : Wydawnictwo Harmonia, 2021

Najprostsze wierszyki… powstały z myślą o dzieciach z trudnościami w mówieniu, a także ich rodzicach i opiekunach. Są atrakcyjnym materiałem do nauki mówienia, ale też punktem wyjścia do rozmowy o osobach, rzeczach, czynnościach i nie tylko. Pomogą dzieciom w odkrywaniu radości, jaką niesie mowa i dialog.

Okładka książki: Ignacy idzie do przedszkola Ignacy idzie do przedszkola / Ada Olbrycht ; ilustracje Zosia Dzierżawska. – Warszawa : Mamania – Grupa Wydawnicza Relacja, copyright 2019

Początek przedszkola. Dla dziecka wszystko jest nowe. Nowe miejsce, nowi ludzie, nowy rytm dnia.

„Ignacy idzie do przedszkola” to przeznaczona dla przedszkolnych debiutantów książka, która pomoże wesprzeć ich podczas oswajania się z nową rzeczywistością. Ignacy idzie do przedszkola Montessori, gdzie spotyka się z ciepłym przyjęciem dorosłych i dzieci, ale również mierzy się z wyzwaniami typowymi dla tego okresu, jak tęsknota za domem i trudności w nawiązywaniu relacji.

Książka wspiera dzieci i rodziców w tym niełatwym okresie. Przeznaczona jest dla dzieci uczęszczających do wszystkich rodzajów placówek i może stanowić źródło inspiracji do przeprowadzenia bliskościowej adaptacji. Zawiera również treści dla rodziców dotyczące adaptacji przedszkolnej.