Zmarł Jerzy Pilch (1952-2020)

29 maja 2020 r. w wieku 67 lat zmarł Jerzy Pilch – znany prozaik, publicysta, felietonista i scenarzysta. W 1998 roku pisarz otrzymał Paszport „Polityki” za powieść „Bezpowrotnie utracona leworęczność”. Był też laureatem Nagrody Fundacji im. Kościelskich za tom „Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej”. W 2001 roku otrzymał nagrodę Nike za powieść „Pod Mocnym Aniołem”.

Polecamy Państwa uwadze:

1. Serwis specjalny  „Jerzy Pilch nie żyje” na stronie Tygodnika Powszechnego

2. Podkast „Światy Jerzego Pilcha”

3. Artykuł z jednym z ostaniach wywiadów z pisarzem z czasopisma „Zwierciadło”: „Żegnamy Jerzego Pilcha”

W naszych bibliotecznych zbiorach dostępne są książki Jerzego Pilcha:

Moje pierwsze samobójstwo i dziewięć innych opowieści / Jerzy Pilch. – Warszawa : Świat Książki, cop. 2006

Pilch w swojej najlepszej postaci. Ironia i humor, anegdota i gawęda, a przy tym pod potoczystą fraza ukryte błyskotliwe obserwacje dotyczące naszego „rozpięcia” między cielesną realnością a metafizyką ukrytą w zwyczajnym świecie. Zbiór 10 opowiadań, w których każdy z wielbicieli Autora znajdzie swoje ulubione perełki jego prozy – miejsca, bohaterów, wydarzenia….

Pod Mocnym Aniołem / Jerzy Pilch. – Wyd. 1, dodr. 11. – Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2003

Najgłośniejsza powieść Jerzego Pilcha, uhonorowana Nagrodą Literacką NIKE 2001.

„Pilch po mistrzowsku gra z tradycją powieści pijackiej, dowodząc, jak autokreacja alkoholika bliska jest opowiadaniu siebie przez pisarza”. (z laudacji prof. Marii Janion, przewodniczącej jury Nagrody Literackiej Nike)

Spis cudzołożnic : proza podróżna / Jerzy Pilch. – Wyd. 2. – Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2004

Groteskowa opowieść, której bohaterem jest Gustaw, intelektualista, niespełniony pisarz, wielbiciel i piewca kobiecych wdzięków, oprowadzający szwedzkiego gościa po Krakowie. Zmuszony występować w roli przewodnika po historycznych pamiątkach i nonsensach rzeczywistości połowy lat osiemdziesiątych próbuje jak „najpiękniej” zaprezentować to, co w Polsce i w Polakach najlepsze. Wycieczkę po narodowej mitologii, miejscach bohaterskich czynów urozmaica albańskim koniakiem i opowieściami o swych miłosnych podbojach.

W tej książce – jak pisał Jan Błoński – „rzeczywistość rodzi się ze słów jak u Schulza, duch parodii panoszy się jak u Gombrowicza, złośliwy dowcip odziedziczony po Mrożku”. Spis cudzołożnic znany jest z ekranizacji, której dokonał znany reżyser filmowy Jerzy Stuhr.

Wiele demonów / Jerzy Pilch. – Warszawa : Wielka Litera, cop. 2013

Książka pełna zaskakujących zdarzeń i zwrotów akcji, wszystkiego zaś dopełnia charakterystyczny „pilchowy” humor.

Najnowsza powieść Jerzego Pilicha przenosi nas w postalinowskie czasy lat pięćdziesiątych, do Sigły, położonej w Śląsku Cieszyńskim. Mieszkańcy Sigły żyją sobie swoim spokojnym, niekiedy nawet nudnym życiem gospodarnych luteran, dopóki zbuntowane córki pastora nie postanawiają, by każdego mieszkańca peszyć i wpędzać w kompleksy. Czy ich postępowanie wynika jednak ze złej woli i postawieniu się ojcu, czy jest przejawem buntu nastolatek?

10 x miłość / Jerzy Pilch [et al.]. – Warszawa : Świat Książki, 2005

Specjalnie do tej książki dziesięciu autorów napisało dziesięć opowiadań. Między innymi byli to Tomasz Jastrun, Hanna Bakuła, Jerzy Pilch i Grażyna Szapołowska. Odkrywają przed nami dziesięć różnych miłości – gorącą, zmysłową, dozgonną, nieszczęśliwą, ślepą, wielką, niszczącą, platoniczną, trudną i gorzką.