29 kwiecień – Międzynarodowy Dzień Tańca

Święto ustanowione przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w 1982 roku. Ma ono za cel zwiększać w społeczeństwie świadomość znaczenia tańca. Datą uczczono dzień urodzin Jeana-Georges’a Noverre’a (1727-1810) wielkiego reformatora baletu i ojca nowożytnej sztuki tanecznej.

Z okazji tego święta każdego roku przygotowywane jest specjalne orędzie, które wygłaszane jest przez najwybitniejszych przedstawicieli sztuki tańca. W tym roku autorem uroczystego przemówienia jest Gregory Vuyani Maqoma – tancerz, choreograf i nauczyciel tańca z Republiki Południowej Afryki.

Jego orędzie: „Podczas jednego z moich ostatnich wywiadów musiałem zastanowić się głęboko nad tym, co oznacza dla mnie taniec. Odpowiadając, zagłębiłem się w moją własną drogę i zdałem sobie sprawę, że chodzi mi przede wszystkim o cel, i że każdy dzień stawia przed nami nowe zadania, z którymi musimy się zmierzyć, a ja właśnie poprzez taniec próbuję nadać światu swój sens.

Przeżywamy niewyobrażalne tragedie w obecnym czasie, który najtrafniej określiłbym jako erę post-ludzką. Bardziej niż kiedykolwiek celem naszego tańca powinno być więc przypominanie, że ludzkość wciąż istnieje. Cel i empatia powinny przezwyciężyć lata niezaprzeczalnego wirtualnego krajobrazu rozpadu, który wywołał katharsis powszechnej żałoby pokonującej smutek. Trudna rzeczywistość wciąż przenika życie w obliczu śmierci, odrzucenia i biedy. Nasz taniec musi bardziej niż kiedykolwiek dawać silny sygnał światowym przywódcom i tym, którym powierzono zadanie ochrony i poprawy naszych warunków bytu, że jesteśmy armią gniewnych myślicieli i naszym celem jest dążenie krok po kroku do przemiany świata. Taniec to wolność i poprzez naszą wolność musimy oswobodzić innych z uwięzienia, z którym mierzą się w różnych zakątkach świata. Taniec nie jest polityczny, ale staje się taki, ponieważ w swojej istocie niesie kontakty międzyludzkie i tym samym odpowiada na różne sytuacje, próbując przywrócić ludzką godność.

Ponieważ tańczymy za pomocą naszych ciał, poruszając się w przestrzeni i splatając ze sobą wzajemnie, stajemy się siłą ruchu falujących serc, które dotykają dusz i dają tak rozpaczliwie potrzebne ukojenie. I cel przybiera postać pojedynczej hydry, niepokonanego i niepodzielnego tańca. A wszystko, czego nam trzeba to tańczyć jeszcze więcej!!!”

Zatem zachęcamy do potańczenia w domu, można skorzystać z kursu lub lekcji:

„Tańcz z Operą: Lekcje Studia Baletowego Opery Śląskiej online.”

DanceBook – internatowe kursy tańca