Spotkanie z Mariolą Kruk – autorką książki „Nase godanie. Język mieszkańców Podkońc i okolic”.

Podkońce to wieś leżąca w gminie Rzeczniów. I pewnie niewiele osób wiedziałoby o jej istnieniu gdyby nie pani Mariola Kruk, która tam właśnie się urodziła, tam mieszka i od kilku lat prowadzi bloga poświęconego swojej rodzinnej miejscowości. Znajdziemy go w internecie pod adresem http://podkonce.blogspot.com/. Okazuje się, że mimo, iż dotyczy spraw lokalnych, takich jak ludowe tradycje czy obyczaje, to czyta go mnóstwo osób z całego świata.

Sukces ten zainspirował panią Mariolę, do zrealizowania kolejnego pomysłu mającego poszerzać wiedzę o jej małej ojczyźnie. Jak na bibliotekarkę przystało, przygotowała publikację „Nase godanie. Język mieszkańców Podkońc i okolic”, która ukazała się w marcu 2019 r. Jest to wydawnictwo pod wieloma względami niezwykłe, zarówno jeśli chodzi o tematykę jak i opracowanie. Pani Mariola Kruk przygotowała bowiem słownik gwary jaką posługiwali się i często jeszcze dotąd posługują się mieszkańcy Podkońc i okolic. Zbierany kilka lat materiał leksykalny został zredagowany w sposób naukowy z pomocą dr Moniki Kresy, pracującej w Zakładzie Historii Języka Polskiego i Dialektologi Uniwersytetu Warszawskiego.

Książka zawiera liczącą ponad 2000 słów część leksykalną, zbiór imion występujących w Podkońcach i sąsiadujących z nimi miejscowościach oraz lokalne nazwy pól, lasów, dróg i innych używanych lokalnie określeń toponimicznych. Zostały one poprzedzone wstępem autorstwa dr Moniki Kresy oraz komentarzem odautorskim.

Książka trafiła do czytelników 18 marca 2019 r. Wówczas to odbyło się spotkanie z panią Mariolą Kruk oraz dr Moniką Kresą. Zostało ono zorganizowane wspólnie przez Bibliotekę Pedagogiczną w Lipsku oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Lipsku. Wzięli w nim udział przedstawiciele władz powiatu i instytucji powiatowych, regionaliści oraz licealiści i uczniowie szkoły podstawowej.

Prezentację książki rozpoczęła dr Monika Kresa. Swoją wypowiedź poświęciła omówieniu kilku cech języka gwarowego, charakterystycznych dla pogranicza Małopolski i Mazowsza, czyli terenu na którym leży między innymi powiat lipski.

W drugiej części głos zabrała Mariola Kruk. Autorka opowiedziała o pomyśle i etapach jego realizacji. Zdradziła jak długo zajęło jej zbieranie materiału leksykalnego oraz opowiedziała o jego żmudnym opracowaniu. Przygotowała ona również krótki konkurs dla uczestników spotkania. Nagrodami były oczywiście książki z dedykacją.

Spotkanie zakończyło się krótką dyskusją, którą moderował nauczyciel Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Lipsku Waldemar Balcerowski.

Spotkanie z Mariolą Kruk, autorką książki „Nase godanie. Język mieszkańców Podkońc i okolic”