„Relikty” – miejsca opuszczone na zdjęciach Stanisława Dunin-Borkowskiego

Jesień, a szczególnie listopad, to czas, w którym często myślimy o przemijaniu. Refleksjom tym sprzyja spotkanie ze sztuką. Mogli się o tym przekonać uczestnicy otwarcia wystawy fotografii, których autorem jest ostrowiecki fotografik Stanisław Dunin-Borkowski. Wernisaż odbył się w bibliotecznej „Galerii między półkami” 14. 11. 2018 r.

W cyklu „Relikty”, Stanisław Dunin-Borkowski zaprezentował fotografie ukazujące okruchy świata opuszczonego dawno temu przez ludzi. Jest to dokumentalny portret, ukazujący jak nieożywiona materia zwyciężyła w starciu z człowiekiem. Zdjęcia te powstawały przez kilkanaście miesięcy. Autor zrobił je w czasie wędrówek w okolicach swojego rodzinnego Ostrowca Świętokrzyskiego.

Peregrynacje zaowocowały nie tylko ciekawymi kadrami ale również wspomnieniami, które są żywe dla autora do dzisiaj, mimo, że „Relikty” powstały już ponad pięć lat temu. Goście wernisażu mogli usłyszeć kilka opowiedzianych przez Stanisława Dunin-Borkowskiego anegdot na temat towarzyszących zdjęciom wydarzeń.

***

Stanisław Dunin-Borkowski urodził się w 1982 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim. Mimo, że z wykształcenia jest ekonomistą, czyli człowiekiem kojarzonym ze skrupulatnością i cyferkami, to ma artystyczną duszę i wynikające z tego pasje. Od 2006 r. związany z Fotoklubem Galeria MCK, działającym przy Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Św., której etatowym pracownikiem jest od 2007 r.

Prace Stanisława Dunin-Borkowskiego prezentowane były m.in. w Ostrowcu Świętokrzyskim (podczas dorocznych prezentacji członków Fotoklubu MCK), w Kielcach, w Chełmie, Łodzi, Kole, Warszawie i Nowym Jorku (wystawa w ramach nowojorskiego XIII Festiwalu Chopinowskiego). Uczestniczył w kilku plenerach fotograficznych, w tym dwóch decentrystycznych (Józefów nad Wisłą i Rościszów), zorganizowanym przy współpracy z łódzką Wyższą Szkołą Sztuki i Projektowania, w plenerze „Industrial” w Łodzi oraz w plenerze „Akt” w Ostrowcu Św.

Jego zainteresowania fotograficzne to głównie peregrynacja do miejsc zatartych przez czas i opuszczonych przez ludzi (stare fabryki, domy i inne miejsca, gdzie kiedyś tętniło życie). Nie stroni również od fotografii portretowej, studyjnej i koncertowej.

Od kilku lat Prowadzi zajęcia z fotografii dla dzieci i młodzieży z ostrowieckich szkół.

(Oprac. na podstawie informacji zamieszczonych w katalogu: Stanisław Dunin-Borkowski, Relikty, Kielce 2012).

 

„Relikty” – miejsca opuszczone na zdjęciach Stanisława Dunin-Borkowskiego