„Kwiatki w betonie” w „Galerii między półkami”

W środę 20 czerwca o godz.18 w „Galerii między półkami” odbył się wernisaż fotografii wykonanych w ramach akcji społecznej „Kwiatki w betonie”. Na wystawie zaprezentowane zostało ponad trzydzieści zdjęć, ukazujących powstałe w czasach PRL-u dzieła sztuki, ocalałe do dzisiaj w przestrzeni publicznej polskich miast i miasteczek.

O pomyśle przedsięwzięcia realizowanego od kilku lat przez grupę pasjonatów z całej Polski opowiedziała jedna z inicjatorek i zarazem autorka prezentowanych fotografii pani Małgorzata Chmiel, której towarzyszyła czwórka przyjaciół, uczestników tej artystycznej akcji: Magdalena Wolff, Magdalena Szczykutowicz, Julia Polańska i Marcin Michalski.

Jak mogliśmy się dowiedzieć, inicjatywa zrodziła się w podkieleckim Masłowie, gdzie w 2012 r. odsłonięto po renowacji witraż znanego kieleckiego malarza, rzeźbiarza, grafika i scenografa Adama Wolskiego. To odnowione wówczas, a wykonane w 1972 r. dzieło sztuki, zainspirowało kilkoro pasjonatów do podjęcia próby stworzenia fotograficznej dokumentacji innych tego typu dzieł, powstałych przed 1989 r.

Większość spośród prac prezentuje architekturę, witraże, murale, rzeźby i zdobienia elewacji, które można podziwiać w Kielcach i na terenie województwa świętokrzyskiego, gdzie akcja ta została zapoczątkowana. Ale są też prace z Pomorza i Śląska, gdzie również nie brakuje tego typu obiektów.

Wystawę „Kwiatki w betonie” prezentujemy dzięki uprzejmości Centrum Edukacyjnego „Szklany Dom” w Ciekotach.

Wystawie towarzyszy ekspozycja ukazująca reklamy z czasów PRL-u. Jest to fragment zbiorów dr Judyty Perczak z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, która od lat bada to zjawisko, kompletując przy tym bogatą kolekcję różnorodnych czasopism, plakatów i bibelotów, takich jak na przykład proporczyki i breloczki.

Wystawy będzie można oglądać do końca wakacji.

„Kwiatki w betonie” w „Galerii między półkami”