Teatralne podsumowanie 15. Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek

15 maja 2018 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Lipsku gościliśmy uczniów należących do szkolnego teatru „Na Przekór” działającego w Publicznej Szkole Podstawowej w Solcu nad Wisłą. Ich spektakl zatytułowany „Dziecięcy pokój” obejrzeli uczniowie klas piątych z lipskiej szkoły podstawowej.

Teatr „Na Przekór” działa od kilku lat. Jego pomysłodawczynią jest nauczycielka bibliotekarka szkolna Pani Barbara Cieśla. W opracowaniu kolejnych spektakli wspiera ją pasjonat teatru, wikariusz parafii Solec nad Wisłą, ks. Jarosław Grabka. Młodzi artyści wspólnie ze swoimi opiekunami przygotowali parę spektakli. Jeden z nich, zatytułowany „Samotni w tłumie” był prezentowany między innymi na scenie Teatru Powszechnego w Radomiu podczas XVIII Gali Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”.

W czytelni biblioteki nastoletni aktorzy zaprezentowali jedną ze swoich najwcześniejszych sztuk. „Dziecięcy pokój” to opowieść o przenikających się dwóch światach – świecie fantazji, którą zamieszkują książkowi bohaterowie i obdarzone uczuciami zabawki oraz realnego świata, w którym trzeba czasami zmierzyć się z problemami, takimi jak na przykład dręczenie ze strony starszego rodzeństwa czy rówieśników. No i jak to zwykle w tym wieku bywa, w sztuce pojawił się też wątek pierwszej miłości.

Spektakl obejrzało pięćdziesięciu uczniów klas piątych z PSP z Lipska. Bardzo dziękujemy zarówno młodym artystom i ich opiekunom jak i publiczności, która z zainteresowaniem obejrzała występ. Z uwagi na to, że sztuka była zarazem podsumowaniem działań 15. Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek po jej zakończeniu piątoklasiści wzięli udział przygotowanych przez bibliotekarzy zajęciach „Czytanie nie jedno ma imię”.

Występ Szkolnego Teatru „Na Przekór”