Dwa spotkania z Bożeną Zbrożyną – nauczycielką, poetką i regionalistką

Pani Bożena Zbrożyna jest emerytowaną nauczycielką historii i bibliotekarką, czyli jak sama o sobie mówi – humanistką w każdym calu. Jedną z jej pasji od zawsze jest czytanie, które uwielbia. Lektura pozwala jej żyć podwójnie. Nic więc dziwnego, że kilka lat temu sama postanowiła zmierzyć się z ulotną materią słowa i sięgnęła po pióro. Tworzy wiersze, opowiadania i utwory dla dzieci.

W 2018 r. ukazał się najnowszy tomik poezji Bożeny Zbrożyny zatytułowany „Za zakrętem”. Poprzedni, wydany w 2016 r. nosił tytuł „Światy równoległe”. W obydwu z nich znalazły się bardzo osobiste, pełne emocji ale i zarazem głęboko przemyślane wersy.

10 maja 2018 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Lipsku odbyło się dwa spotkania autorskie z Bożeną Zbrożyną. Pretekstem do ich organizacji były obchody tegorocznego Tygodnia Bibliotek. W pierwszym z nich, uczestniczyli uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Chotczy pod opieką nauczycielki bibliotekarki Jolanty Knieć oraz uczniowie kl. 2 LO z ZSP w Lipsku wraz nauczycielem bibliotekarzem oraz polonistą Waldemarem Balcerowskim. Młodzież mogła wysłuchać autorskiej interpretacji tekstów poświęconych malarstwu Józefa Mehoffera – ukochanego malarza Bożeny Zbrożyny. Były to przykłady ekfrazy czyli – jak wyjaśniła autorka – próby poetyckiego opisania dzieła malarskiego.

Drugie spotkanie odbyło się wczesnym popołudniem i wzięli w nim udział mieszkańcy Lipska i powiatu lipskiego. Bożena Zbrożyna zaprezentowała kilkanaście wierszy, które były między innymi jej poetycką refleksją nad przemijaniem, życiem rodzinnym, otaczającą nas przyrodą, naturą kobiecości czy znaczeniem wiary w życiu człowieka.

Przeczytane wiersze stały się pretekstem do rozmów z uczestnikami spotkania, w czasie których mogli się oni dowiedzieć o innych pasjach Bożeny Zbrożyny. Angażuje się ona bowiem w wiele działań społecznych związanych z regionalizmem. Była na przykład założycielką „Muzeum pod strzechą” w szkole w Bierwcach, gdzie pracowała przez wiele lat.

Z okazji spotkań w Lipsku Bożena Zbrożyna przygotowała niespodziankę dla ich uczestników. Napisała wiersz, który mamy przyjemność Państwu zaprezentować.

Hej od Lipska

hej koniku hej lipowy
zaczniesz wkrótce żywot nowy
kwiatek w grzywę Ci wpleciemy
i do Lipska pojedziemy

hej wy wzgórza hej nadrzeczne
mazowieckie – niekoniecznie
nad Krępiankę się udajmy
dziejów lipskich posłuchajmy

hej wojenko hej powstańcy
o Was pieśni słychać z szańcy
Czachowskiego dzieje dawne
w całym Lipsku znowu sławne

hej Powiśle hej powabne
dajesz znaki całkiem zgrabne
lipscy ludzie i zdarzenia
niech spełniają się marzenia
10.05.2018

Dwa spotkania z Bożeną Zbrożyną – nauczycielką, poetką i regionalistką