15. Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w naszej bibliotece.

Od 8 do 15 maja 2018 r. biblioteki w całej Polsce organizowały przedsięwzięcia kulturalne i edukacyjne w ramach trwającego w tym czasie 15. Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Odbywał się on pod hasłem „(Do)wolność czytania”, co miało zarówno przypominać o stuleciu odzyskania niepodległości jak i pokazać, że czytać można dzisiaj to, na co mamy ochotę, w dowolnym miejscu i na wiele sposobów.

W ramach akcji, której pomysłodawcą jest Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w naszej bibliotece również odbyło się wiele imprez. Miały one nie tylko zachęcić dzieci, młodzież i dorosłych do czytania ale również – po raz kolejny – pokazać, że biblioteka jest miejscem w którym można ciekawie spędzić czas oglądając interesującą wystawę, biorąc udział w spotkaniu autorskim czy przedstawieniu teatralnym.

W związku z tym, że jednym z zadań biblioteki pedagogicznej jest współpraca ze szkołami przygotowaliśmy kilka propozycji, które mogły zainteresować uczniów. Pierwszą z nich były dwie wystawy plastyczne prezentujące prace dzieci i młodzieży z Państwowego Ogniska Plastycznego w Starachowicach oraz wychowanków ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Hucie.

Opracowaliśmy również cykl zajęć dla uczniów zatytułowanych „Czytanie nie jedno ma imię”, które odbyły się w kilku szkołach powiatu lipskiego oraz zorganizowaliśmy spotkania autorskie z panią Bożeną Zbrożyną – nauczycielką, metodyczką i poetką. Podsumowaniem 15. Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek było, zaprezentowane w czytelni naszej biblioteki przedstawienie teatralne zatytułowane „Dziecięcy pokój” przygotowane przez uczniów ze szkolnego teatru „Na Przekór” z Publicznej Szkoły Podstawowej w Solcu nad Wisłą.