26 listopada 2024 roku w Lipsku odbyły się uroczystości z okazji 80. rocznicy rozbrojenia posterunku żandarmerii niemieckiej w Lipsku przez oddział Batalionów Chłopskich „Boryny”. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Zarząd Powiatowy Polskiego Stronnictwa Ludowego w Lipsku oraz Bibliotekę Pedagogiczną w Radomiu Filię w Lipsku.
Uroczystości rozpoczęły się w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Lipsku, gdzie odsłonięto tablicę pamięci rotmistrza Leona Podreza, poległego w 1939 roku. Następnie delegacja złożyła wiązankę kwiatów i zapaliła znicze przed pomnikiem upamiętniającym akcję Batalionów Chłopskich, która miała miejsce w maju 1943 roku.
Dalsza część obchodów miała miejsce w Bibliotece Pedagogicznej w Lipsku, gdzie uczestnicy mieli okazję obejrzeć wystawę przygotowaną przez Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie, przybliżającą działalność Batalionów Chłopskich oraz ich wkład w walkę o wolność. W czytelni biblioteki odbyła się prelekcja historyczna wygłoszona przez Przemysława Bednarczyka, historyka, regionalistę i twórcę filmów dokumentalnych, który opowiedział o działalności oddziałów BCH na ziemi radomskiej i kieleckiej. Po prelekcji zaprezentowano film dokumentalny Bednarczyka pt. „Ośka – Partyzancka legenda BCH”. Na zakończenie uroczystości organizatorzy wręczyli podziękowania, a uczestnicy otrzymali publikacje historyczne związane z ruchem ludowym, przekazane dzięki uprzejmości dr. Janusza Gmitruka, dyrektora Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie.
W wydarzeniu wzięli udział znamienici goście, w tym Przemysław Bednarczyk – historyk i twórca filmów dokumentalnych, Zbigniew Gołąbek – Wiceprezes Zarządu Głównego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Stanisław Brzózka – były poseł na Sejm RP, Jerzy Pasek – Starosta Powiatu Lipskiego, Tomasz Trela – Dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Radomiu, Weronika Szumlak – członek Zarządu Powiatu Lipskiego, Janusz Witczak – wójt Gminy Chotcza, Marek Łata – Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Promocji w Starostwie Powiatowym w Lipsku, Tomasz Krzyczkowski – wieloletni komendant Komendy Powiatowej PSP w Lipsku oraz Paweł Niedziela – Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Jaworze Soleckim.
Dzięki wspólnemu zaangażowaniu organizatorów, gości oraz uczestników udało się stworzyć wydarzenie, które przypomina o odwadze i determinacji bohaterów walk o wolność. To wyjątkowe spotkanie było dowodem na to, jak ważne jest kultywowanie pamięci o przeszłości oraz przekazywanie historii kolejnym pokoleniom.