Nowości dla rodziców

Na zdjęciu fragment półki z książkami z podpisem Polecamy rodzicom.

Wszystkich rodziców zachęcamy do przejrzenia naszych nowości. Zakupiona przez nas literatura z pewnością przyda się do mądrego i odpowiedzialnego wychowania dzieci na każdym etapie rozwoju. Zawarto w niej nie tylko pomocne porady i wskazówki, ale także wiele propozycji praktycznych zadań do codziennego ćwiczenia z dzieckiem. Każda z polecanych książek posiada opis, który zaczerpnęliśmy ze stron wydawców.

 

Okładka książki Mamo, chcę kupę! : jak skutecznie nauczyć malucha robić siku i kupę tam gdzie trzeba / Jamie Glowacki ; [przełożył Bartłomiej Kotarski]. – Wydanie II. – Białystok : Wydawnictwo Kobiece, 2020

Twoje dziecko wybiera się niedługo do przedszkola, a ty martwisz się, że ciągle nie sygnalizuje, kiedy chce zrobić siku lub kupę? A może chowa się za firanką, gdy czuje fizjologiczną potrzebę, i za nic w świecie nie da się namówić na to, żeby zrobić ją do nocnika? Nie martw się! Pierwsza dobra wiadomość jest taka, że twoje dziecko jest gotowe na nocnik wcześniej, niż myślisz (około 20–30 miesiąca) i może nauczyć się korzystania z niego szybciej, niż myślisz! W większości przypadków, którymi zajmowała się Jamie, wystarczyło zaledwie kilka dni, żeby maluch z ochotą robi siku i kupę tam gdzie trzeba. Jamie Glowacki ma jednak świadomość, że każde dziecko jest inne i dostosowała swoją metodę również do tych, które wymagają dłuższego czasu i więcej pracy. „Mamo, chcę kupę!” odpowiada na podstawowe pytania, które zadają sobie rodzice, którzy chcą przyzwyczaić dziecko do korzystania z nocnika:

  • Czy moje dziecko jest gotowe na to, by przestać nosić pieluchy?

  • Jak mogę to sprawdzić?

  • Dlaczego moje dziecko odmawia robienia kupy do nocnika?

  • Jak uniknąć stresu związanego z nocnikiem?

  • Dlaczego moje dziecko nagle przestało korzystać z nocnika i znowu sika w pieluchy?

  • Dlaczego ono ciągle zasikuje łóżko, mimo że korzysta już z nocnika?

Oto poradnik, który rozwiąże wszystkie te problemy bez przekupywania pociechy cukierkami i bez innych wątpliwych sztuczek. Wypróbuj instrukcje i wskazówki zaproponowane przez Jamie i przejdź bez stresu i z uśmiechem przez etap pożegnania z pieluchami.

Okładka książki. Pierwsze kroki w przedszkolu : poradnik dla rodziców przyszłych przedszkolaków / Elżbieta Bielak. – Wydanie I. – Kraków : Oficyna Wydawnicza „Impuls”, 2020

Marzymy, planujemy, z niepokojem oczekujemy pozytywnego wyniku testu ciążowego, ze wzruszeniem przeżywamy cud narodzin, chuchamy, dmuchamy, kochamy ponad wszystko. Nasze dzieci — cudowne, najwspanialsze, wyjątkowe, choć często nie jedyne, lecz kolejne w rodzinie. To bez znaczenia. Każde z nich jest najważniejsze. Pierwsze spojrzenie, pierwsze karmienie, pierwszy uśmiech, pierwszy ząbek, pierwsze kroki, pierwszy upadek, pierwsza infekcja, pierwsza przespana noc. Ile tych pierwszych razy przeżywamy? Bez liku. Z każdym kolejnym dzieckiem od nowa pierwszy raz.

I w końcu przychodzi czas, gdy w piaskownicy słyszymy, że Jaś i Helenka idą od września do przedszkola, a ich mama wraca do pracy. A może już od dawna myślimy o tym, by posłać nasze dziecko do przedszkola? Jeśli nasz maluch nie chodził do żłobka, znów czeka nas pierwszy raz, pierwsze poważne rozstanie. Jak to? Mamy oddać nasz największy skarb nieznanym osobom, w obce miejsce, instytucji? Bez wątpienia jest to bardzo trudne doświadczenie, zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica.

Książka ta skierowana jest do wszystkich rodziców, którzy planują posłać swoje dziecko do przedszkola i chcą to zrobić w sposób świadomy i odpowiedzialny. Nieważne, czy jest to pierwsze, czy kolejne dziecko w rodzinie, czy ma dwa i pół roku, trzy lata lub pięć lat. Każde jest inne i każde z nich przeżyje ten moment inaczej. Jednak bez wątpienia to od nas, dorosłych, zależy, czy i jak dziecko odnajdzie się w nowej sytuacji. A od tego, w jaki sposób będzie przebiegał proces adaptacji, w dużej mierze zależy jego powodzenie w przedszkolu.

Jako nauczyciel przedszkola z wieloletnim stażem na początku września każdego roku witam dzieci, które pierwszy raz przychodzą do przedszkola. W jednych oczach dostrzegam entuzjazm, fascynację, radość, w innych strach, ból, a nawet przerażenie. Niestety, częściej te drugie uczucia goszczą w małych sercach. Sama jako mama trójki pociech doświadczyłam chwil rozstania na progu sali przedszkolnej. Wiem, jak trudno jest zachować zimną krew, odejść, pójść do pracy czy wrócić do domu. Mam nadzieję, że moje refleksje i doświadczenia jako nauczyciela i matki pomogą rodzicom przygotować swoje dzieci do przekroczenia progu przedszkola, a im samym zachować spokój i optymizm, który będą mogli przekazać świeżo upieczonym przedszkolakom.

Okładka książki. Złota rybka w szambie : jak pokonać uzależnienie od smartfona i Internetu / Krzysztof Piersa. – Wydanie pierwsze. – Warszawa : Jaguar, 2020

Poradnik dotyczący uzależnienia od internetu i telefonu komórkowego kierowany do rodziców dzieci i młodzieży. Internet jest jak złota rybka – zdolna spełnić każde nasze marzenie, ale również może ściągnąć użytkownika na dno, do szamba zagrożeń. Poradnik skupia się na problemie uzależnienia od smartfonów i internetu. W książce znajdziemy informacje, jak diagnozować takie uzależnienie, jakie są pozytywne i negatywne strony korzystania z internetu, co należy do największych zagrożeń sieci, jakie są konsekwencje uzależnienia i jego pierwsze objawy. Konkretne wskazówki krok po kroku wyjaśniają, jak sobie z takim uzależnieniem radzić.

Krzysztof Piersa jest autorem trzech książek i terapeutą uzależnień. Prowadzi kanał na Youtube i spotyka się z młodzieżą oraz dorosłymi borykającymi się z uzależnieniami.

Okładka książki Łagodna dyscyplina : jak wychować samodzielne, empatyczne i szczęśliwe dzieci / Sarah Ockwell-Smith ; przełożyła Monika Malcherek. – Warszawa : Laurum – MT Biznes, 2020

W jaki sposób szacunek, empatia i mądre wyznaczanie granic pomagają wychowywać uważne, samodzielne i szczęśliwe dzieci. Sarah Ockwell-Smith obala wiele mitów, które nagromadziły się wokół kar i motywowania dzieci, i proponuje alternatywne, efektywne podejście, u którego podstaw leży szacunek do dziecka. Nie należy jednak mylić go z rozpieszczaniem czy ignorowaniem niepożądanych zachowań – w centrum jej metody leżą zrozumienie i realistyczne oczekiwania względem dzieci, a także właściwe reagowanie na złe zachowanie.

Proponowana przez nią łagodna dyscyplina skupia się na nauczaniu i uczeniu się zamiast na karach i nagrodach. Stanowi złoty środek między bezstresowym wychowaniem a programowaniem dziecka idealnego. Znakiem rozpoznawczym Sarah Ockwell-Smith jest praktyczne, świeże podejście i skupienie się nie tyle na „filozofii” i teoretyzowaniu, ile na zaradzeniu konkretnym problemom. Dlatego wśród poruszanych w książce tematów znajdziemy propozycje rozwiązań na:

  • dąsanie się i płacz,

  • agresywne czy niszczycielskie zachowania

  • niesłuchanie i odmawianie posłuszeństwa,

  • bezczelność i pyskowanie,

  • rywalizację między rodzeństwem,

  • kłamanie,

  • przeklinanie,

  • niską samoocenę i brak pewności siebie.

Rady zawarte w książce znajdują zastosowanie w odniesieniu do dzieci w najróżniejszym wieku – od raczkujących maluchów po nastolatków. Rodzice stosujący dotychczas bardziej konwencjonalne metody znajdą w niej narzędzia i motywację do zmiany podejścia na bardziej uważne i współczujące. Książka uwzględnia trudności występujące zarówno po stronie dzieci, jak i rodziców. Autorka pokazuje, jak wzajemne zrozumienie potrzeb przynosi rozwiązania problemów, i pomaga osiągnąć bliskość, a nie są to zwykle słowa kojarzone z dyscypliną! Dr Suzanne Zeedyk, psycholog rozwoju człowieka, honorowy współpracownik Uniwersytetu Dundee

Okładka książki Jak wychowywać dziecko? : próba odpowiedzi na odwieczne pytanie / Maria Molicka. – Poznań : Media Rodzina, copyright 2020

„Jak wychowywać dziecko? Próba odpowiedzi na odwieczne pytania” – to nowa książka uznanej psycholożki zajmującej się rozwojem dziecka, dr Marii Molickiej.

Jak wychowywać dzieci, żeby cieszyły się życiem, miały satysfakcjonujące relacje z innymi, dobrze sobie radziły i osiągały sukcesy? To pytanie zadają sobie rodzice, opiekunowie i wychowawcy od dawna. Dzieci należy mądrze wspierać, kochać, ale też stawiać im granice. Jak to robić? Maria Molicka podsuwa w tej książce wiele ciekawych rozwiązań, korzystając z własnego doświadczenia i bogatej literatury przedmiotu.

Książka podzielona jest na trzy duże części:

– w pierwszej pisze o budowaniu relacji z dzieckiem i ogromnie ważnym aspekcie mowy;

– w drugiej porusza temat potrzeb psychicznych dziecka i ich zaspokajania;

– w trzeciej natomiast – o wychowywaniu w duchu partnerstwa i dialogu.

Maria Molicka, dr psychologii klinicznej dziecka, autorka metody nazywanej bajkoterapią. Opublikowała osiem książek i wiele artykułów poświęconych roli bajek terapeutycznych (tekstów nacechowanych terapeutycznie) w budowaniu zasobów osobistych i w terapii, wśród nich są dwa zbiory bajek terapeutycznych. Niektóre z jej książek zostały przetłumaczone i wydane na Litwie, Ukrainie i w Czechach.

Okładka książki Dziecko nie mówi : dlaczego? : czy i kiedy zacznie? / Zbigniew Tarkowski. – Wydanie I. – Gdańsk : Wydawnictwo Harmonia – Grupa Wydawnicza Harmonia, 2018

Język dzieci rozwija się w różnym tempie i nie każde opóźnienie świadczy o zaburzeniu. Kiedy mowa nie pojawia się dość długo, a rówieśnicy już mówią, u rodziców i opiekunów budzi się zrozumiały niepokój. Są tacy, którzy zakładają, że kiedyś w końcu pojawi się sama, ale są i tacy, którzy nie podzielają tego optymizmu. Zadają sobie wówczas kluczowe pytania: „Dlaczego dziecko nie mówi?” oraz „Czy i kiedy zacznie mówić?”. Niestety na te proste pytania nie ma równie prostej odpowiedzi.

Okładka książki Oswajanie przez bajanie : bajki psychoterapeutyczne / Sabina Furmańska. – Wydanie I. – Gdańsk : Wydawnictwo Harmonia – Grupa Wydawnicza Harmonia, 2019

Oswajanie przez bajanie to nie tylko tomik dobrze napisanych, opatrzonych specjalistycznym komentarzem, tekstów literackich, lecz przede wszystkim zbiór narracji traktujących o sprawach ważnych, szczególnie z punktu widzenia szeroko rozumianej integracji społecznej. W niewielkiej formie zarysowane zostały wielkie historie dotykające przeżyć i codziennych doświadczeń, z jakimi zmagają się zarówno młodsze, jak i nieco starsze osoby, znajdujące się w sytuacji trudnej emocjonalnie. Spotkanie z bohaterami kolejnych opowieści stwarza szansę na zrozumienie jak różne odcienie może mieć złożony proces oswajania. Co więcej, staje się doskonałą okazją do spojrzenia na siebie samych oraz innych, czasem z zupełnie nowej perspektywy. Pozycja warta polecenia rodzicom, pedagogom, psychologom, nauczycielom i wszystkim tym, którzy zastanawiają się, jak w przystępny sposób rozmawiać z dzieckiem na niełatwe tematy. (fragment recenzji dr Kamila Kurackiego)

Okładka książki Byki Weroniki : historyjki ortograficzne / Joanna Krzyżanek ; ilustrował Zenon Wiewiurka. – Poznań : Centrum Edukacji Dziecięcej – Publicat, copyright 2020

Jak wziąć byki za rogi i pisać ortograficznie? Opowiadania z zaznaczonymi trudnościami, wyszukiwanki trudnych wyrazów i zabawne reguły. Wszystkie trudności ortograficzne, m.in. u-ó, ż-rz, ch-h, zmiękczenia itp. Zapraszamy do świata przezabawnych opowiastek znanej autorki Joanny Krzyżanek. Zastosowana w książce metoda NAUKI ORTOGRAFII łączy szkolne zasady z zabawą. To działa!

Okładka książki Terapia ręki od A do Z : zrób jak ja / Jacek Szmalec, Dariusz Wyszyński. – Wydanie I. – Gdańsk : Wydawnictwo Harmonia, 2019

Program Terapia ręki od A do Z ma na celu ograniczenie problemów dzieci z pisaniem ręcznym oraz przygotowanie maluchów do nabycia tej umiejętności. Przeznaczony jest dla rodziców i pedagogów, wychowawców pracujących z dziećmi w wieku przedszkolnym, u których występują trudności grafomotoryczne. Może również posłużyć jako materiał treningowy przed rozpoczęciem nauki pisania. Zrób jak ja to pierwsza część zestawu Terapia ręki od A do Z. Składa się z krótkiego wstępu teoretycznego z opisem budowy ręki, analizatora kinestetyczno-ruchowego, analizy prawidłowej postawy podczas pisania oraz chwytu pisarskiego, autorskiego arkusza do terapii ręki i kart, na których przedstawiono 65 pozycji ćwiczeniowych.

Okładka książki Terapia ręki od A do Z : narysuj wzory / Małgorzata Golubska, Jacek Szmalec, Dariusz Wyszyński. – Wydanie I. – Gdańsk : Wydawnictwo Harmonia, 2019

Narysuj wzory” to szósta część zestawu „Terapia ręki od A do Z”. Składa się z dziurkowanej tabliczki oraz 22 kart ze wzorami rysunków do odtworzenia. Zadaniem dziecka jest położenie dziurkowanej tabliczki na czystej kartce, zaznaczenie punktów na podstawie wybranego wzoru, a następnie zdjęcie tabliczki i połączenie punktów linią. Ćwiczenie ma na celu usprawnienie grafomotoryki, doskonalenie sprawności ręki oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej.