Zmarł pisarz Carlos Ruiz Zafon (1964-2020)

19 czerwca w wieku 55 lat zmarł znany hiszpański pisarz Carlos Ruiz Zafon. Z wykształcenia był dziennikarzem, a jego ulubionymi autorami byli Dostojewski, Dickens i Tołstoj. Twórczość literacka Carlosa Ruiz Zafona to przede wszystkim powieści obyczajowe. Najbardziej znany cykl pisarza, dzięki któremu zyskał międzynarodową sławę to tetralogia „Cmentarz zapomnianych książek” („Cień wiatru”, „Gra anioła”, „Więzień nieba” i „Labirynt duchów”). Cztery pierwsze wydane przez pisarza książki: „Trylogia Mgły” (na którą składają się „Książę mgły”, „Pałac północy” i Światła września”) oraz powieść „Marina” są skierowane do młodszych czytelników.

Biblioteka Pedagogiczna w Lipsku posiada w swych zbiorach następujące książki tego pisarza:

Cień wiatru / Carlos Ruiz Zafon ; przełożyli Beata Fabjańska-Potapczuk, Carlos Marrodán Casas. – Wydanie 2. – Warszawa : Muza, 2006

W letni świt 1945 roku dziesięcioletni Daniel Sempere zostaje zaprowadzony przez ojca, księgarza i antykwariusza, do niezwykłego miejsca w sercu starej Barcelony, które wtajemniczonym znane jest jako Cmentarz Zapomnianych Książek. Zgodnie ze zwyczajem Daniel ma wybrać, kierując się właściwie jedynie intuicją, książkę swego życia. Spośród setek tysięcy tomów wybiera nieznaną sobie powieść „Cień wiatru” niejakiego Juliana Caraxa.

Zauroczony powieścią i zafascynowany jej autorem Daniel usiłuje odnaleźć inne jego książki i odkryć tajemnicę pisarza, nie podejrzewając nawet, iż zaczyna się największa i najbardziej niebezpieczna przygoda jego życia, która da również początek niezwykłym opowieściom, wielkim namiętnościom, przeklętym i tragicznym miłościom rozgrywającym się w cudownej scenerii Barcelony gotyckiej i renesansowej, secesyjnej i powojennej.

Gra anioła / Carlos Ruiz Zafon ; przeł. Katarzyna Okrasko, Carlos Marrodán-Casas. – Warszawa : Muza SA, 2008

W mrocznej, niebezpiecznej i niespokojnej Barcelonie lat dwudziestych, młody pisarz, żyjący obsesyjną i niemożliwą miłością, otrzymuje od tajemniczego wydawcy ofertę napisania książki, jakiej jeszcze nie było, w zamian za fortunę i, być może, coś więcej.

Z niezwykłą precyzją powieściopisarską i w charakterystycznym dlań, oszałamiającym stylu, autor „Cienia wiatru” ponownie przenosi nas do Barcelony Cmentarza Zapomnianych Książek, by obdarować niezwykłą intrygą, romansem i tragedią poprzez labirynt tajemnic, gdzie czar książek, namiętności i przyjaźni splatają się w mistrzowskiej opowieści.

Więzień nieba / Carlos Ruiz Zafón ; przełozyła Katarzyna Okrasko, Carlos Marrodán Casas. – Warszawa : Warszawskie Wydawnictwo Literackie Muza, 2012

1957 rok. Interesy rodzinnej księgarni Sempere i Synowie idą tak marnie, jak nigdy dotąd. Główny bohater Daniel Sempere, bohater „Cienia wiatru”, żyje jako szczęśliwy ojciec małego Juliana i pięknej żony Bei. Najlepszy przyjaciel Daniela Fermín Romero de Torres, osobnik tyleż barwny, co zagadkowy, jest następny do porzucenia stanu kawalerskiego. Mimo że znają się od dawna, Daniel czuje, że coś go dręczy. Nigdy go o to jednak nie pytał, bo czuł, że nie chce o tym mówić.

Jednak przeszłość Fermina ujrzy światło dzienne, gdy pewnego dnia do księgarni Daniela zapuka przebrzydły staruch. Gdy Fermm wreszcie zdecyduje się wyjawić mroczne fakty, Daniel dowie się rzeczy, o których Barcelona wolałaby zapomnieć. Jednak niepogrzebane upiory przeszłości nie dadzą się tak łatwo wymazać z pamięci. Daniel coraz lepiej rozumie, że będzie musiał się z nimi zmierzyć. I choć zakończenie powieści wydaje się ze wszech miar pomyślne, to Ruiz Zafón mówi nam wprost, że prawdziwa historia jeszcze się nie skończyła. Dopiero się zaczęła.

Labirynt duchów / Carlos Ruiz Zafón ; przełożyli Katarzyna Okrasko, Carlos Marrodán Casas. – Warszawa : Warszawskie Wydawnictwo Literackie Muza, 2017

Najnowsza powieść autora światowego bestsellera „Cień wiatru”, długo wyczekiwana przez ponad 40 milionów fanów.

Barcelona, lata pięćdziesiąte ubiegłego stulecia, mroczne dni reżimu generała Franco. Alicja Gris jest piękną, inteligentną i pozbawioną skrupułów agentką. Pewnego dnia otrzymuje zlecenie z najwyższych sfer władzy. Sprawa jest ściśle tajna i dotyczy tajemniczego zniknięcia ministra kultury Mauricia Vallsa. Wydaje się, że może mieć to związek z przeszłością, kiedy Valls był dyrektorem budzącego grozę więzienia Montjuic. Alicja, wraz z przydzielonym do tego dochodzenia, kapitanem policji ma kilka dni na odnalezienie ministra. W trakcie poszukiwań w jej ręce trafia należący do Vallsa siódmy tom serii „Labirynt duchów”. Książka ta doprowadzi Alicję do ukrytej w samym sercu Barcelony księgarni Sempere & Synowie. Czar tego miejsca sprawia, że jak przez mgłę powracają do niej obrazy z dzieciństwa. To, co odkryje, będzie śmiertelnym zagrożeniem dla niej i dla wszystkich, których kocha.

Zafón ostatecznie zamyka swoją tetralogię o Cmentarzu Zapomnianych Książek. Po mistrzowsku rozsupłuje wszystkie splątane wątki wielopiętrowej intrygi i prowadzi czytelnika do emocjonującego finału. „Labirynt duchów” to jednocześnie hołd dla świata książek, sztuki snucia opowieści i magicznych powiązań między literaturą a życiem.

Marina / Carlos Ruiz Zafon ; przełożyli Katarzyna Okrasko, Carlos Marrodán Casas. – Wydanie 3. – Warszawa : Warszawskie Wydawnictwo Literackie Muza, 2017

Barcelona, lata osiemdziesiąte XX wieku. Oscar Drai, zauroczony atmosferą podupadających secesyjnych pałacyków otaczających jego szkołę z internatem, śni swoje sny na jawie. Pewnego dnia spotyka Marinę, która od pierwszej chwili wydaje mu się nie mniej fascynujaca niż sekrety dawnej Barcelony. Śledząc zagadkową damę w czerni, odwiedzająca co miesiąc bezimienny nagrobek na cmentarzu dzielnicy Sarriá, Oscar i jego przyjaciółka poznają zapomnianą od lat historię rodem z Frankensteina i XIX-wiecznych thrillerów. Historię, której dramatyczny finał ma się dopiero rozegrać…